LG Flatron W2220P - E-IPS LCD nejlevnější monitor bez TN - icons.cz

LG Flatron W2220P - E-IPS LCD nejlevnější monitor bez TN

Konečně předzvěst konce levných a „špatných“ TN panelů? Těžko říct, ale 22" LG W2220P-BF s E-IPS rozhodně stojí za všimnutí.

TN panel navěky

Už skoro několik let se tvrdí, že levné LCD s TN panely vymřou a kvůli jejich kvalitě obrazu si je koupí jenom největší skrblík. Přesto pořád monitory s jinou technologií jsou ve velké menšině a navíc většinou za přemrštěné peníze.

Příchod E-IPS

Takzvaná Enhanced IPS technologie panelů přišla na svět v roce 2009. Mezi její hlavní výhody patří hlavně nižší cena na výrobu, vylepšené pozorovací úhly a snížení odezvy až na 5ms oproti původní IPS technologii.

LG 2220P parametry

Samotné LG se chlubí těmito parametry monitoru :

Poměr stran 16:10
Viditelná úhlopříčka 22"
Úhel pohledu horizontální/vertikální 178°/178°
Počet barev 16,8mil, 8-bit
Maximální rozlišení 1680×1050
Rozteč bodu 0,282mm
Kontrast 1000:1
Odezva 5ms
Spotřeba 60W
Hmotnost s podstavcem 6,7kg
Výstupy HDMI, DVI, DSUB, 3,5mm audio
Otočení na výšku Ano
Výšková nastavitelnost Ano
Otočení kolem osy 355°
lLG2220P-BF

Kliknutím zvětšíte

Jasná volba

Nedávno jsem po dlouhém výběru sám tento monitor pořídil. Moje hlavní kritéria při výběru byla velikost 22", rozlišení 1680×1050, protože full HD rozlišení 1920×1080 mi přijde na tuto velikost zbytečně moc a hlavně jsem nechtěl brzo měnit grafickou kartu, aby utáhla novější hry, a dál jsem hledal monitor využívající právě jinou technologii než TN a přitom nebylo nutné rozbít hned několik prasátek najednou. S těmito požadavky se výběr podstatně změnšil a s cenou cca 4800Kč u jistého zeleného ufona vlastně ani nebylo moc co řešit.

Spotřeba

Jediné co se dá považovat za mínus tohoto monitoru je spotřeba, která je díky použité E-IPS technologii o něco vyšší než u TN panelů a ještě navíc ve spojení s LED podsvícením. Maximální spotřeba při 100% jasu je podle testů ještě o něco větší než uvádí výrobce a to přibližně 70W, což s nějakými 20W u TN s LED podsvícením nemůže rovnat. V praxi se ale k takové spotřebě nepřiblížíte, viz. níže.

Praktické zkušenosti

Nakonec se podělím o pár osobních zkušeností s tímto monitorem. První co zaujme, hlavně opět oproti TN s LED podsvícením, je velikost a váha. Monitor je díky E-IPS technologii o něco tlustší a těžší. Za předpokladu, že nebudete monitor často přenášet ale nikterak nevadí.

Barevné podání a sRGB profil

Další co praští do očí po zapojení je samozřejmě barevné podaní. E-IPS je co se týče barev opravdu o několik řádů jinde než TN. Podle mého názoru ani LED podsvícení u nových monitorů, s kterým jsou barvy o něco lepší, se nemůže rovnat. Monitor taktéž podporuje nastavení sRGB barevného profilu a barvy jsou tak opravdu nádherné. V porovnání se starším Neovo monitorem co jsem vlastnil předtím je to asi jako černobílý vs. barevný monitor :)

Jas

Dále bych zmínil jas. Monitor opravdu hodně svítí. Osvědčilo se mi nastavení jasu na 30%, čímž se spotřeba dostává někam k 40W a to už nezní tak strašidelně jako 70W při 100% jasu. I přesto je ale za tmy jas celkem silný, hlavně při zobrazení větších bílých ploch a jas by snesl ještě malé snížení. Bohužel monitor není vybaven automatickým nastavováním jasu podle okolního osvětlení a tak jsem se s tím smířil a radši si rozsvítím lampičku než abych pořád dokola ráno a večer měnil jas.

Pozorovací úhly a glare efekt

Opět oproti běžným TN panelům jsou pozorovací úhly jako z jiného světa. U E-IPS jediné silnější zkreslení barev dochází u černé barvy, která se z větších úhlů mění v šedou. Ostatní barvy ale zůstávají téměř stejné a s TN se to nedá vůbec srovnávat.

Monitor však trpí tzv. glare efektem. Ten prý způsobuje anti-reflexní vrstva a to tak, že při pohledu na černou z menší vzdálenosti začíná jakoby mírně prosvítat. Tato vzdálenost se však pohybuje někde okolo 1 metru a je víceméně viditelná pouze při zobrazování větší černé plochy.

LG2220P-BF z boku

Kliknutím zvětšíte

Odezva a input lag

Nejsem progamer v Counter Striku nebo něčem takovém, abych se hádal o každou milisekundu odezvy. Podle testů je maximální odezva opravdu cca 7ms, což musí stačit každému.

Dříve se uvádělo, že IPS panely mají problém s tzv. input lagem. To je laicky řečeno prodleva mezi dobou kdy obraz přijde do monitoru a tím kdy se skutečně zobrazí. Dnešní IPS monitory už tímto téměř netrpí a tento s E-IPS už vůbec ne.

Skvělá cena, skvělý monitor

Za cenu okolo 5000Kč je myslím velmi těžké najít jiný monitor co by tento předčil co se týče obrazového podaní, a proto pokud nejste ekoaktivista a nehoníte každý Watt spotřeby, tak tento monitor vřele doporučuju.

Dwarf, 14:35, 26.9.2010, Hardware


Komentáře k textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

da se opravit flatron lg nejlevnejsi monitory lg flatron w2220p lcd monitor flatron test ips monitoru test ips monitorů nastavení jasu u monitoru lg w2220p lg w2220p monitor lg w2220 lg w2220 ips panel zobrazení černé barvy monitor w2220p nejlevnější ips monitor lg flatron w2220p-bf nejlevnější pc monitory 22 nejlevnější lg monitory testy ips monitorů 22 monitor lg w2220p najlevnejši ips ips monitor do 5000 kc lg flatron w22


TOPlist