LG Flatron W2220P - E-IPS LCD nejlevnější monitor bez TN - icons.cz

LG Flatron W2220P - E-IPS LCD nejlevnější monitor bez TN

Konečně předzvěst konce levných a „špatných“ TN panelů? Těžko říct, ale 22" LG W2220P-BF s E-IPS rozhodně stojí za všimnutí.

TN panel navěky

Už skoro několik let se tvrdí, že levné LCD s TN panely vymřou a kvůli jejich kvalitě obrazu si je koupí jenom největší skrblík. Přesto pořád monitory s jinou technologií jsou ve velké menšině a navíc většinou za přemrštěné peníze.

Příchod E-IPS

Takzvaná Enhanced IPS technologie panelů přišla na svět v roce 2009. Mezi její hlavní výhody patří hlavně nižší cena na výrobu, vylepšené pozorovací úhly a snížení odezvy až na 5ms oproti původní IPS technologii.

LG 2220P parametry

Samotné LG se chlubí těmito parametry monitoru :

Poměr stran 16:10
Viditelná úhlopříčka 22"
Úhel pohledu horizontální/vertikální 178°/178°
Počet barev 16,8mil, 8-bit
Maximální rozlišení 1680×1050
Rozteč bodu 0,282mm
Kontrast 1000:1
Odezva 5ms
Spotřeba 60W
Hmotnost s podstavcem 6,7kg
Výstupy HDMI, DVI, DSUB, 3,5mm audio
Otočení na výšku Ano
Výšková nastavitelnost Ano
Otočení kolem osy 355°
lLG2220P-BF

Kliknutím zvětšíte

Jasná volba

Nedávno jsem po dlouhém výběru sám tento monitor pořídil. Moje hlavní kritéria při výběru byla velikost 22", rozlišení 1680×1050, protože full HD rozlišení 1920×1080 mi přijde na tuto velikost zbytečně moc a hlavně jsem nechtěl brzo měnit grafickou kartu, aby utáhla novější hry, a dál jsem hledal monitor využívající právě jinou technologii než TN a přitom nebylo nutné rozbít hned několik prasátek najednou. S těmito požadavky se výběr podstatně změnšil a s cenou cca 4800Kč u jistého zeleného ufona vlastně ani nebylo moc co řešit.

Spotřeba

Jediné co se dá považovat za mínus tohoto monitoru je spotřeba, která je díky použité E-IPS technologii o něco vyšší než u TN panelů a ještě navíc ve spojení s LED podsvícením. Maximální spotřeba při 100% jasu je podle testů ještě o něco větší než uvádí výrobce a to přibližně 70W, což s nějakými 20W u TN s LED podsvícením nemůže rovnat. V praxi se ale k takové spotřebě nepřiblížíte, viz. níže.

Praktické zkušenosti

Nakonec se podělím o pár osobních zkušeností s tímto monitorem. První co zaujme, hlavně opět oproti TN s LED podsvícením, je velikost a váha. Monitor je díky E-IPS technologii o něco tlustší a těžší. Za předpokladu, že nebudete monitor často přenášet ale nikterak nevadí.

Barevné podání a sRGB profil

Další co praští do očí po zapojení je samozřejmě barevné podaní. E-IPS je co se týče barev opravdu o několik řádů jinde než TN. Podle mého názoru ani LED podsvícení u nových monitorů, s kterým jsou barvy o něco lepší, se nemůže rovnat. Monitor taktéž podporuje nastavení sRGB barevného profilu a barvy jsou tak opravdu nádherné. V porovnání se starším Neovo monitorem co jsem vlastnil předtím je to asi jako černobílý vs. barevný monitor :)

Jas

Dále bych zmínil jas. Monitor opravdu hodně svítí. Osvědčilo se mi nastavení jasu na 30%, čímž se spotřeba dostává někam k 40W a to už nezní tak strašidelně jako 70W při 100% jasu. I přesto je ale za tmy jas celkem silný, hlavně při zobrazení větších bílých ploch a jas by snesl ještě malé snížení. Bohužel monitor není vybaven automatickým nastavováním jasu podle okolního osvětlení a tak jsem se s tím smířil a radši si rozsvítím lampičku než abych pořád dokola ráno a večer měnil jas.

Pozorovací úhly a glare efekt

Opět oproti běžným TN panelům jsou pozorovací úhly jako z jiného světa. U E-IPS jediné silnější zkreslení barev dochází u černé barvy, která se z větších úhlů mění v šedou. Ostatní barvy ale zůstávají téměř stejné a s TN se to nedá vůbec srovnávat.

Monitor však trpí tzv. glare efektem. Ten prý způsobuje anti-reflexní vrstva a to tak, že při pohledu na černou z menší vzdálenosti začíná jakoby mírně prosvítat. Tato vzdálenost se však pohybuje někde okolo 1 metru a je víceméně viditelná pouze při zobrazování větší černé plochy.

LG2220P-BF z boku

Kliknutím zvětšíte

Odezva a input lag

Nejsem progamer v Counter Striku nebo něčem takovém, abych se hádal o každou milisekundu odezvy. Podle testů je maximální odezva opravdu cca 7ms, což musí stačit každému.

Dříve se uvádělo, že IPS panely mají problém s tzv. input lagem. To je laicky řečeno prodleva mezi dobou kdy obraz přijde do monitoru a tím kdy se skutečně zobrazí. Dnešní IPS monitory už tímto téměř netrpí a tento s E-IPS už vůbec ne.

Skvělá cena, skvělý monitor

Za cenu okolo 5000Kč je myslím velmi těžké najít jiný monitor co by tento předčil co se týče obrazového podaní, a proto pokud nejste ekoaktivista a nehoníte každý Watt spotřeby, tak tento monitor vřele doporučuju.

Dwarf, 14:35, 26.9.2010, Hardware


Komentáře k textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

lg flatron w2220p-bf - lcd 22 ips monitor nastavení jas lg flatron w2220p-bf da se opravit flatron lg nejlevnejsi monitory lg flatron w2220p lcd monitor flatron test ips monitoru test ips monitorů nastavení jasu u monitoru lg w2220p lg w2220p monitor lg w2220 lg w2220 ips panel zobrazení černé barvy monitor w2220p nejlevnější ips monitor nejlevnější pc monitory 22 nejlevnější lg monitory testy ips monitorů 22 monitor lg w2220p najlevnejši ips ips monitor do 5000 kc lg flatron w22


TOPlist