Cosmic Supremacy - online strategie zdarma - icons.cz

Cosmic Supremacy - online strategie zdarma

Znáte a baví vás hry jako Civilization, Galactic Civilizations nebo Master of Orion? Pak vás jistě zaujme online hra Cosmic Supremacy.

Online Civilizace zdarma

Nedávno jsem při brouzdání po internetu narazil na jednu velmi zajímavou hru. Není to klasická prohlížečová hra jako Travian, Ogame či Astro Empires. Daleko více se podobá hrám jako Galactic Civilizations nebo starší Master of Orion.

cs-4-nahled

Kliknutím zvětšíte

Hra tedy svým stylem zapadá mezi klasické tahové 4X vesmírné strategie. Nehraje se přímo v prohlížeči, ale je třeba stáhnout malý klient a hraje se tak ve dvou samostatných oknech. První zobrazuje 3D galaktickou mapu a druhé, ve kterém strávíte asi nejvíce času, umožňuje samotnou kontrolu nad vaším impériem. Samozřejmostí jsou různé přehledy všech planet, výzkumu, diplomacie, atd. Samozřejmě, že grafika se nemůže rovnat například v těchto dnech vycházející Civilizaci V, ale na hraní je plně dostačující. Nejlépe to vystihnou přiložené obrázky povalující se okolo.

cs-1-nahled

Kliknutím zvětšíte

Herní mechanismy

Oproti výše zmíněním webovým hrám se nehraje v persistetním světě se spoustou hráčů, ale v jednotlivých galaxiích s 10–30 hráči, které trvají průměrně okolo jednoho měsíce. Jednotlivé galaxie určují jak dlouho bude trvat jeden tah (běžně 30 minut do 100. tahu a poté 60minut), jak velká galaxie bude, počet hráčů , rychlost výzkumu a jiné.

Náplň hry je taková jakou byste čekali od klasické 4X hry. Kolonizujete planety, stavíte na nich různé budovy (farmy, továrny, laboratoře, obranu), populaci na planetě přidělujete na jednotlivé činnosti (farmaření, výroba, výzkum, těžba), výzkumem získáváte přístup k novým budovám a komponentám lodí.

Jednotky

Lodě si navrhujete sami z dostupných komponent a strategické možnosti jsou tak celkem slušné. Můžete se rozhodnout jestli chcete jednotky pomalé a silné nebo rychlé a slabší, specializované na jeden ze tří druhů útoku (lehký, těžký, bombardování) nebo univerzální. Na stavbu lodí jsou také třeba suroviny, ve hře se vyskytuje 5 (kov, deuterium, radioaktivní materiály, krystaly a exotické materiály). Každá planeta umožňuje v různém množství vždy jednu z nich a obzvlášť planety s exotickými materiály jsou nedostatkové zboží a tuto surovinu potřebujete k výrobě nejvyspělejších komponent, tudíž souboje o tyto planety jsou na denním pořádku.

Naprogramujte umělou inteligenci

Velkou výhodu oproti klasickým webovým online hrám vidím v tom, že není třeba u hry sedět co nejdéle, protože jinak by vás napadli protihráči. Ve hře je totiž možnost skriptovat si jednoduchými příkazy guvernéry pro kolonie a admirály pro lodě. Je možné si například vytvořit guvernéra, který se bude automaticky přidělovat nově kolonizovaným planetám a tomu dáte příkazy na prvotní výstavbu na planetě. Příkazy jsou typu podmínka → akce, kdy vybíráte z velkého množství podmínek, od kontroly počtu populace, typu aktuální výstavby, vlastnosti planety, přes počet specifických lodí na orbitě, celkový stav peněz až po obsah textu v názvu planety. Mezi akcemi pak najdete příkazy na výstavbu budovy nebo lodi, převod určitého počtu a druhu obyvatel na jiný druh, urychlení výroby za pomocí peněz, nastavení náboru vojáků, změnu na jiného guvernéra atd.

cs-2-nahled

Kliknutím zvětšíte

Takže prvotní guvernér na nově kolonizované planety se dá nastavit například aby počkat na to než populace dosáhne dejme tomu 5, pak postavil 2 farmy, pak čekal na populaci větší než 8 a postavil další 2 farmy, přitom další příkaz mu řekne že když se něco staví mají se všichni volní farmáři převést na dělníky a naopak když se nestaví nic tak zase zpět. Podobným způsobem lze „programovat“ admirály, kteří ovládají vaše jednotky. Je tak možné automaticky přidělovat specifické typy lodí vyrobené na určitých planetách jednomu admirálovy, který lodě obsadí požadovanou posádkou a pošle je například na nastavené shromaždiště, na průzkum nebo ho nechá hlídkovat v dané oblasti, možností je spousty.

Tímto způsobem lze vytvořit celkem slušnou „umělou inteligenci“, která se postará o vaše impérium ve vaší nepřítomnosti a hra se bude téměř hrát sama. Samozřejmě ale záleží jak guvernéry a admirály vytvoříte, při špatných příkazech je taky možné že necháte planetu kompletně vyhladovět nebo zacyklíte výrobu jedné budovy a ta se bude vyrábět neustále dokola (vlastní zkušenost). Z počátku sice můžete mít problémy vytvořit guvernéra co nezahubí celou planetu a admirála co nepošle všechny nové jednotky na smrt, ale časem to tak nějak přijde samo, určitě sami vypozorujete co je nejlepší stavět a v jakém pořadí a když už to budete stavět podesáté, tak podle toho naprogramujete guvernéra, který udělá to samé za vás.

Zdarma ale s možností poděkovat

Hra je sice zdarma, ale jak je tomu běžné majitel, aby si vydělal za svojí práci, nabízí i premium účty. Není ale třeba se lekat, protože oproti běžným praktikám premiový hráč nemá žádné výrazné výhody oproti neplatícím. S premium účtem na Cosmic Supremacy můžete zakládat vlastní galaxie, mít ve hře své logo, upravit si počáteční planetu před startem hry, stejně tak si více upravit vlastnosti svého impéria a další. Jediné co vidím jako přínos pro platící hráče je možnost přenášet guvernéry a admirály mezi hrami, jinak je musíte tvořit pokaždé znovu.

Nakonec samotný odkaz, kde hru najdete Cosmic Supremacy

Dwarf, 18:08, 26.9.2010, Zábava


Komentáře k textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

travian urychlení výroby jednotek


TOPlist