Kindle 3 - ebook čtečka za přijatelnou cenu - icons.cz

Kindle 3 - ebook čtečka za přijatelnou cenu

Na začátku září Amazon uvedl 3. generaci své ebook čtečky s krásnou cenou 139$. Pokud rádi čtete máte konečně možnost svého koníčka povznést do 21. století.

E-ink display

Jednou z hlavních novinek 3. generace je lepší E-ink display nazvaný Pearl, o kterém Amazon tvrdí, že díky němu je dosaženo o 50% lepší kontrast než u předchozích modelů. Toto tvrzení není nikterak přehnané, display je opravdu dokonalý. Mezi další vlastnosti displaye o velikost 6" patří rozlišení 600×800 pixelů a schopnost zobrazit 16 odstínů šedé.

kindle-3-nahled

Kliknutím zvětšíte

Wi-fi a 3G

Další novinkou u Kindle je použití Wi-fi pro připojení. K dispozici jsou verze pouze s Wi-fi za 139$ a Wi-fi + 3G připojením za 189$. Připojení přes 3G je od Amazonu zdarma a umožňuje i připojení na internet přes jednoduchý zabudovaný prohlížeč. Přístup by však měl být pouze na stránky obchodu Amazon a Wikipedii. Podle ohlasů ale mimo USA připojení občas umožňuje přístup na všechny stránky bez omezení, jindy zase vůbec. V ČR zatím, pokud je mi známo, je možný přístup na celý internet.

Kompaktní rozměry

Nová verze Kindle je oproti předchozí také o něco menší, přesné rozměry čtečky jsou 190 × 123 × 8.51 mm a váha činí 240g pro model pouze s Wi-fi a 250g i s 3G a zařízení je tak téměř stejně velké a o něco lehčí než běžná kniha.

kindle-2

Podporované formáty

Kindle si umí poradit s následujícími formáty : Kindle (AZW), TXT, PDF, Audible (Audible Enhanced (AA, AAX)), MP3, unprotected MOBI, PRC, HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG, BMP. Chybějící podpora pro formáty PDB a EPUB může mrzet, ale díky různým programům není převod z těchto formátů do některého z podporovaných žádný problém. Díky podpoře unicodu taktéž Kindle nemá problém se zobrazením diakritiky v českých knihách.

Další vlastnosti

Pro připojení k PC slouží klasický microUSB port, přítomen je taky 3,5mm audio jack, protože Kindle obsahuje taktéž možnost přehrávat mp3 či audio knihy a taktéž umí téměř jakoukoliv knihu předčítat pomocí funkce text-to-speech, bohužel se to však samozřejmě týká knih v angličtině. Také mp3 přehrávač je bohužel velmi primitivní a umí pouze funkce start/stop a přeskočit na další píseň, žádné zobrazení tagů, playlisty, prostě nic.

Dále může potěšit možnost surfování po internetu přes relativně jednoduchý webový prohlížeč, který sice není nic extra, ale jako nouzovka postačí.

Přehrávač mp3 a prohlížeč je zatím veden jako „experimental“ a je tedy možné, že s budoucím updaty firmwaru doznají vylepšení. Amazon taktéž uvolnil beta verzi SDK (software development kit) a časem by tedy mohlo být možné do Kindle nahrávat aplikace třetích stran.

kindle-1

Výdrž baterie

Podle Amazonu by měl Kindle na jedno nabití vydržet až jeden měsíc bez zapnuté Wi-fi či 3G. I tak je to asi hodně optimistický údaj a podle zkušeností se při běžném provozu bez Wi-fi a 3G dostanete s vydrží někam mezi 2–3 týdny podle toho jak moc čtete.

Praktické zkušenosti

Sám jsem lákavé nabídce neodolal a Kindle od Amazonu objednal. Celková cena se po započtení poštovného vyšplhala na 160$ (cca 2700Kč) a s doručením nebyl absolutně žádný problém, díky UPS Kindle dorazil 2dny po odeslání z USA.

Můžu říct, že display je opravdu fenomenální a doteď mám problém uvěřit tomu, že to co na něm vidím není vytištěno na papíru, který někdo vložil pod krycí plexisklo. Zpracování je taktéž na velmi dobré úrovni a Kindle působí vcelku bytelným dojmem.

Co se týče uživatelského komfortu jsem opět nadmíru spokojen. Velké množství možností nastavení velikosti písma, mezery mezi řádky a počtu slov na řádku dovolují vyladit zobrazený text přesně podle představ. Stejně tak umístění tlačítek na změnu stránky vpřed i zpět na obě strany skvělý nápad a díky tomu je jedno v jaké ruce zrovna Kindle držíte, jenom jsem chvíli podvědomě mačkal tlačítko na pravé straně jako vpřed a na levé zpět, po chvíli jsem si ale zvykl.

Pokud tedy čtete rádi a hodně Kindle je jasná volba a to i díky ceně, která je zlomek toho co za jiné ebook readery chtějí čeští prodejci.

Dwarf, 19:42, 1.10.2010, Hardware


Komentáře k textu

Kindle
23:33, 3.10.2010

Více o Kindle na této adrese: http://www.amazon-kindle.cz/

kindle@ic.cz
17:48, 19.10.2010

Aktualizovaný web věnovaný Amazon Kindle. Informace, návody, forum a více. http://kindle.ic.cz

vladimír kupec
09:37, 1.12.2010

:-D OK

tom
11:03, 5.4.2011

A koupit jej můžete zde :-) http://www.nej-ceny.cz/257469/amazon-kindle-3-wi-fi.html

ecti.cz
17:34, 6.4.2011

Nějaké tipy kde nalézt knihy a články zdarma pro kindle: http://www.ecti.cz/category/knihy-zdarma/

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

kindle s mp3 audible tts ctecka čtečka kindle text to speach jake formaty umi kindle podporované formáty amazon kindle 3 e-ink display 6 http://forum.amazon-kindle.cz/ vyladit kindle amazon kindle 3 podporované formáty e ink pearl display čtečka text to speech text to speech cesky ctecka převod pdb do pdf


TOPlist