Jak (ne)funguje rel="nofollow"? Hodnotné zpětné odkazy z linkuj.cz - icons.cz

Jak (ne)funguje rel="nofollow"? Hodnotné zpětné odkazy z linkuj.cz

Tento parametr u odkazů, který měl uplatnění pro weby co si chtějí škudlit svůj pagerank je zřejmě minulostí. Má rel=„nofollow“ stále význam?

Využití příkazu nofollow

  1. V hlavičce stránky pomocí tzv. meta tagu.

<meta name='robots' content='nofollow' />
Uplatnění nachazí pouze při negaci, jelikož roboti všech znamých vyhledáčů mají implicitně povoleno procházení všech odkazů a indexaci stránek.

  1. Zakázat robotům procházení jednotlivých odkazů, protože při použití v hlavičce se to aplikuje na všechny odkazy včetně těch interních. 

<a href="http://odkaz" rel="nofollow"></a>
Bohužel naštěstí tato metoda už nefunguje, alespoň vyhledávač Google již tento parametr u odkazů ignoruje.

Je to v celku logické. Proč by měla stránka odkazovat na nějaký externí zdroj a nepodělit se s ním o svůj pagerank? Zřejmě bych své tvrzení měl také dokázat, tak se na to pojďme podívat.

Jak jistě víte, tak třeba server linkuj.cz tento parametr používá u všech externích odkazů, ale proč potom Google bere odkazy odtuď jako regulerní zpětné odkazy? Konkrétně tam mámé přidaných pár našich článků z icons.cz. Tak se podíváme třeba na profesora Švejnara.

Zpětně odkazy z linkuj.cz

Zajímavé, že?

Takže podotýkám, že jeho užití je naprosto zbytečné a akorát tím může provozovatel komunitních projektů jako je linkuj.cz a jiné ztratit spoustu špatně informovaných uživatelů. Tímto bych téma využití rel=„nofollow“ uzavřel a trošku bych nastínil jak to řešit jinak.

Alternativní řešení

Lze to řešit ještě jednou cestou, která je trošku elegantnější, ale z mého pohledu úplně debilní. Pokud ovládáte nějaký programovací jazyk jako třeba PHP nebo ASP, tak můžete vlastně odkazovat sami na sebe a pomocí GETU předat informaci kam se má stránka přesměrovat. Tuto metodu již některé chytřejší weby používají (třeba známá rss čtečka pravednes.cz).

Proč raději regulérně odkazovat na stránky bez žádných triků

První zmíněný způsob pomocí rel=„nofollow“ je vlastně částečně nefunkční, takže jeho zbytečnost ani nemusím rozebírat. Druhý případ, kdy odkazujete sami na sebe již plní svůj účel tím, že odkazované stránce nepředáte vůbec nic. Ale jelikož roboti prochazejí všechny odkazy na stránce (pokud to nemáte zakázané v hlavičce) a předávají jim pagerank odkazující stránky, tak tímto způsobem předáváte svůj pagerank nějakým fiktivním interním stránkám, které nemají vlastně žádnou hodnotu.

Takže všem radím a prosím je aby odkazovali na externí weby normálně, protože i tím, že odkážete v kontextu na nějakou relevantní stránku, tak vám to vyhledávače přičtou jedině k dobru.

hibi, 10:58, 25.1.2008, Internet


Komentáře k textu

tybi
15:06, 25.1.2008

Pane jo… to, že ty odkazy Google ukazuje ve Webmaster tools, neznamená, že je používá pro ranking.

hibi
15:36, 25.1.2008

hele znamena to, ze ty odkazy google prochazi a registruje… bylo by trosku nesmyslny aby je ve Webmaster tools zobrazoval v externich odkazech a jinak nemely zadnou vahu nemyslis?

kvok
19:47, 25.1.2008

No jo, ale co když někdo odkazuje třeba na web, který chce dát jako špatný příklad :-? ? Navíc se teď budou započítávat i ty odkazy, které si tam přidal autor pro zvýšení pageranku.

hibi
20:56, 25.1.2008

Kdyz chces nejakou stranku uvest jako spatny priklad, tak na ni urcite neodkazuj. V tomto clanku sem treba poukazal na server pravednes.cz nebo linkuj.cz a taky sem na ne odkazat nemusel ;-)

Aida
01:01, 26.1.2008

Proti vytváření pageranku stránkám, které neexistují lze pomocí mod_rewrite vyrábět adresář, který se zakáže v robots.txt

Unreal][
00:59, 30.1.2008

Google se sice pres rel=nofollow dostane, ale hodnota ranku se naposila dal. Boti mai za ukol pridat nebo prepsat jakykoliv zaznam ve svy databazi podle vyplneneho robots.txt na korenu webu.

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

pravednes


TOPlist