Volba prezidenta, Švejnar poražen! - icons.cz

Volba prezidenta, Švejnar poražen!

Takto budou vypadat titulky novin po prezidentské volbě. I přes nelibost spousty občanů profesor Švejnar pravděpodobně nepromění sen o prezidentském křesle ve skutečnost. Klausovy přívrženci mají převahu a komunisté opět umožní zvolení Václava Klause.

Komunisti opět nezklamali

S velkou pravděpodobností Václav Klaus uhájí svou pozici prezidenta a Jan Švejnar se vrátí zpět do Spojených států přednášet na Michiganskou univerzitu. To není můj výmysl, ale názory mnoha pozorovatelů. Nic s tím nezmůže, i přes velkou nelibost ani předseda ČSSD Jiří Paroubek. Jeho strana lobuje kde se dá, ale myslím, že komunisté, skrytý triumf Švejnarovy volby se vyjádřili velice jasně a to, že Švejnara podpoří první dvě kola volby a poté nasadí svého kandidáta. Všichni příznivci kandidáta Švejnara věřili, že komunisté zatnou zuby a podpoří své kolegy ze sociální demokracie. Jak se ovšem ukazuje,názorová nesourodost jejich strany je natolik velká, že radši zkusí nabídnout jako protikandidáta někoho úplně jiného, a to i za cenu znovuzvolení Václava Klause. Někomu toto jednání může připadat jako nelogické, ale jsem si jist, že nám komunisté potom vysvětlí co tímto tahem zamýšlely.

Dnes se potvrdili slova předsedy ČSSD Paroubka, že jejich kontroverzní člen a lobista Šlouf podporuje dosavadního prezidenta a lobuje za jeho znovuzvolení. Profesor Švejnar je dle něj zrádce, když kandidaturou na post prezidenta porušuje věrnost USA. V případě zvolení by prý Švejnar nejednal pouze v zájmu České republiky, ale i Spojených států amerických. Nevím co si máme pod těmito výroky myslet, ale spíše si pan Šlouf vyřizuje účty s předsedou Paroubkem za nezvolení Miloše Zemana v minulé volbě.

Švejnar má lid na své straně

Marná sláva, arogantní pan premiér Topolánek může otvírat šampaňské a tak trochu již slavit. Velký zvrat do této volby by přineslo asi jen prosazení přímé volby prezidenta, což je ale již nadpozemský výkon, poněvadž změna ústavy potřebuje více času než pár dní. Co naplat, že profesor Švejnar je čistější než křišťál, což ostatně dokazuje svou velkou otevřeností, angažovaností rodiny a nedávným zveřejněním dokumentu, kde jeho otec podepsal podporu Československa v rámci OSN. Možná tyto a podobné kroky zajišťují panu Švejnarovi vzrůstající oblibu mezi lidmi, ale momentálně je mu tato podpora v samotné volbě k ničemu. Na druhou stranu si Jan Švejnar buduje velice dobré základy na příští volby, kde podle slov jeho manželky bude určitě znovu kandidovat, jestli nevyhraje.

Naděje umírá poslední

Poslední věc, která by mohla volbu velice ovlivnit, popř. zvrátit, je prosazení veřejné volby. Dnes se vyjádřili zelení, že podpoří tuto možnost, aby se předešlo spekulacím a následným napadáním svých členů z vedení stran. Nepřikláním se k názoru, že by to volbu ovlivnilo natolik, že by byl zvolen profesor Švejnar, ale jistá šance tu samozřejmě je. Ono je hezké že by každý viděl jak kdo volí, ale matematika je neúprosná. Při stávajích prognózách vyhraje s mírnou převahou stávající prezident Václav Klaus.

Velice si přeji a nejen já, vždyť poslední průzkum agentury STEM ukázal zhruba 60% podporu Jana Švejnara aby byl tento kandidát zvolen, nicméně buďme realisty, nedá se předpokládat že ODS nebude jednotná a že komunisté podpoří Švejnara i ve třetím kole. Nemůžu říci, ač bych velmi rád, nechme se v pátek mile překvapit, poněvadž z mého pohledu je profesor Jan Švejnar letošní volbou neprůchodný. O to je větším příslibem do příštích let, ale ještě nevhazujme bílý ručník do ringu. V zákulisí se dál vyjednává, nechme se proto překvapit.

Lenny, 16:00, 7.2.2008, Společnost


Komentáře k textu

Karel Hula
22:00, 9.2.2008

Neni mi znamo, nic o Profesorovi Svejnarovy a znam Pana Presidenta Klause. Jist jsou oba inteligentni a znalci pomeru aby rozhodovali. Jsem pouze sokovan komentari mnoha expertu a „Zradci Svejnarovi“ a komentari jako"…vzdyt ta jeho ani neumi cesky…" Kritikum jenom pripominam ja Ceskoslovensko vzniklo. Diky trem lidem. President Wilson (US president), ktery se zasadil o vzniku teto male a nevyznamne zeme na protesty vsech sousedu, jako Nemecko, Francie, Rakousko, Italie a Anglie, Prvniho Presidenta Masaryka a Premiera Stefanika. Manzelka G. Masaryka byla take Americanka, Naucila se cestinu az v pozdejsich letech a sve vedomosti a znalosti President Masaryk nabyl studiemi a poznavanim zakonu v USA. Kritici, zamerte se na sebe. Karel :-|

Vlaďka
22:23, 9.2.2008

Projevil jste se jako bezchybný prognostik, i když bych byla velice ráda, kdybyste se zmýlil. Vidím pana Švejnara stejnýma očima jako Vy a jistě jsme oba i stejnýma ušima slyšeli jeho přesvědčivý volební projev. Pojďme s nadějemi do druhé volby.

Dwarf
19:22, 10.2.2008

Už aby byla přímá volba a my si tam mohli toho Gotta zvolit :-D

Sonar
11:57, 12.2.2008

Milý pane Švejnare asi jste nějak po zadu :-D :-D :-D

Lenny
19:00, 12.2.2008

Jak pozadu? :-)

Dwarf
23:46, 12.2.2008

tak pozadu až ho předběhla bobrošovíká v rudém a třesněma za uchem :-D

ajka
21:04, 18.2.2008
8-O :-P :-) :-D
Bill
21:07, 18.2.2008

Prof. Švejnar je kvalitní člověk, bohužel na špatné straně barikády.

Lenny
22:10, 18.2.2008

Na druhou stranu mu v současné době nic nezbývalo. Když je u moci V. Klaus, tak to mají pravicový kandidáti strašně těžký. Navíc potvrdil svoje slova, že bude nadstranický, což se cenní… ;-)

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

lobista kandidát na prezidenta zeleni podpori svejnara volba prezidenta prezidentská volba klaus švejnar


TOPlist