Sesadí American Gangster legendárního Kmotra? - icons.cz

Sesadí American Gangster legendárního Kmotra?

Na film American Gangster jsem slyšel velkou dávku chvály. Mimo jiné i to, že tento trhák leckterý filmový kritik přirovnává ke Goodfather, nám známějšímu Kmotrovi. A protože Kmotr je moje oblíbená série, tak jsem byl na A. Gangster dost zvědavý.

Koncert hvězd

Jakmile to bylo možné, vydal jsem se na tu očekávanou bombu do kina. Musím na začátek konstatovat, že A. Gangster na mě udělal velký dojem. Film byl za jedno velmi dobře obsazen, Russel Crowe (Čistá duše, Gladiátor) a Denzel Washington (Sběratel kostí, Training Day) mluví za vše. A to celé nerežíroval nikdo jiný než Ridley Scott (Vetřelec, Černý jestřáb sestřelen). Špička Holywoodu tento snímek zvedla hodně vysoko, nicméně ani A. Gangster není dokonalý, ale to až dále.

Záměrná podobnost Kmotrovi?

Recenzenti nás připravovali na neskutečnou podívanou plnou zloduchů, zbraní a akčních scén. Můžu potvrdit, že už první scéna, jak Frank Lucas (D. Washington) vpálí kulku do hlavy jednomu chlápkovi, kterého předtím zapálil je dost naturalistická a vpíše se divákovi do paměti. Ihned se mi vybavila první scéna v Kmotrovi, kdy jednomu italskému přistěhovalci znásilnili dceru a chce po Kmotrovi, aby s nimi zatočil. Emotivní scéna, kdy vyznává lásku k Americe:“I believe in America…“ je symbolická. Oba filmy mají tedy na začátku dosti zapamatovatelné scény, ale Kmotr je Kmotr a ani vražda na začátku z A. Gangster není tak stylová jako první dějství z Goodfather.

Méně krvavých přestřelek

Jinak film je zpracovaný velmi dobře. To ostatně potvrzují i kritici, kteří A. Gangster tipují na podívanou roku. Mimo skvělých hereckých výkonů je ve snímku dosti povedený scénář, což je asi nejsilnější stránka tohoto díla. Logický a přehledný, tak by se dal asi charakterizovat. Myslím, že scénáristi měli ulehčenou práci, protože tento snímek je natočen dle skutečných událostí. Neobjevuje se zde moc zbytečných krvavých scén, což by asi každý čekal už jenom podle názvu filmu. Přeci jenom, v reálném světě to chodí trošku jinak než na filmovém plátně a tady se scénář opravdu drží své předlohy. Když se podívám z tohoto pohledu na Kmotra, tady si snímky velmi konkurují, ale je pravda, že Kmotr vtáhne více do děje. Scény jsou propracovanější a řekl bych že dialogy postav jsou záživnější a vyváženější. Pravděpodobně kvůli tomuto mě osobně více oslovuje Kmotr.

Hlavní nedostatek? Hudba!

Druhá věc co mi velmi schází je líbivější hudba. Je zde snaha o poutavou hudbu, ale neubráním se pocitu, že mi zde ten vzrušující hudební podtext velmi chybí. A když už se tedy někdo pustil do srovnání American Gangster s Kmotrem, tak si neodpustím říci, že hudba je asi nejmarkantnější rozdíl mezi těmito jinak nepochybně výbornými snímky. Při sledování výborných scén v Kmotrovi, umocněných špičkovou muzikou mi vždy běhá mráz po zádech. U filmu A.Gangster se mnou muzika nic nedělá. Podle mě tvoří filmová hudba zhruba jednu třetinu celého zážitku, proto tady A. Gangster v mém hodnocení a srovnání s Goodfather dost pokulhává. Hudbu si z dobrých filmů pamatujeme ještě dlouho po prvním zhlédnutí. Tady to bohužel neplatí.

Ale na druhou stranu tyto dva filmy mají spoustu společného. Krom věcí zmíněných na začátku se mi líbilo dobové zachycení, to je opravdu špička. Jak Kmotr, tak i American Gangster jsou v tomto ohledu velice bravurně zpracované filmy a nenašel jsem větší odchylky od tehdejší doby. Kostýmy, auta, pouliční dekorace nebo zbraně jsou nesmírně věrné tehdejší době a to samozřejmě diváka zaujme.

Co je lepší?

Vyloženě srovnávat se tyhle dva americké filmy nedají, protože každý je natočen v jiné době, jinou technikou a to je znát. Ale obecně nesouhlasím s tvrzením, že American Gangster se dá kvalitou přirovnat ke Kmotrovi. Kmotr už je klasika, kdežto u American Gangster se obávám, že film nebude mít tolik fanoušků a obdivovatelů a to i z řad kritiky. Podařil se hezký snímek, ale myslím, že za pár let na něj nebudeme vzpomínat tak emocionálně jako dnes na sérii o Kmotrovi.

Lenny, 16:43, 10.2.2008, Zábava


Komentáře k textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

filmove zpracovani kmotra


TOPlist