Způsobí nezávislé Kosovo problémy v Srbsku? Samostatné Kosovo - icons.cz

Způsobí nezávislé Kosovo problémy v Srbsku? Samostatné Kosovo

Téma, které je dnes a denně skloňováno ve všech pádech. Nově vznikající stát dělá vrásky nejen Srbům, ale velké části světa, včetně České Republiky. Proč je to natolik diskutované téma? Pokusím se nastínit kde je vlastně problém.

Trocha historie

Oblast Balkánu je velmi nestabilní část evropského kontinentu. Poslední větší válečný konflikt zde byl na počátku 90. let minulého století. Všichni jsme byli svědky velkého krveprolití, které vyústilo rozpadem státu Jugoslávie. Následně se zde odehrávali dílčí menší problémy, ale o opravdové válce, do které by promluvilo více států v oblasti nemůžeme mluvit. Už to vypadalo, že situace je uklidněna a celý region začne vzájemně spolupracovat a začleňovat se do evropských struktur. Vše vypadalo dobře až do roku 2006, kdy se Černá Hora odtrhla od Srbska a vytvořila další nezávislý stát na mapě světa. Očekávané problémy naštěstí nenastaly a odtržení proběhlo relativně v poklidu. V současné době ovšem vidíme, že ne každé vyhlášení nezávislosti lze uskutečnit v klidném duchu.

kosovo

Zdroj: un.org

Rusko s odtržením Kosova nesouhlasí

Na první pohled o nic nejde, ale jde o hodně. Dle slov ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova tento akt může znamenat nebezpečný precedent do budoucnosti, protože nestabilních oblastí, jakým je i Kosovo je ve světě mnoho. Například v Gruzii 2 autonomní oblasti Abcházie a Severní Osetije či Španělské Baskicko. Rusko se staví proti především proto, že má několik let velký problém na svém území, a to Čečensko. Proti uznání nového státu je i Španělsko, Slovensko a Kypr. Víceméně kdo je proti je dáno tím, jestli má daný stát na svém území oblast, která chce svojí nezávislost. Ruská federace je výjimečná v tom, že jako světová velmoc číslo 2 má obrovský vliv po celém světě, proto stojí v čele států, které odtržení Kosova odmítají. Nový stát uznalo například Británie, Itálie, Francie, Německo a USA a Srbsko se chystá tyto země žalovat za nedodržení mezinárodního práva. Česká Republika je zatím velice zdrženlivá na nějaké oficiální postoje a své stanovisko oznámí až „uzraje čas“. Nechceme si to jak se říká rozházet se Srbskem, se kterým máme dlouhodobě dobré vztahy. Je pravda, že ostatní nespokojené oblasti po celém světě mohou jednat dle obdobného modelu. Ovšem odborníci se v dohledné době ničeho podobného neobávají, ale do budoucna nic podobného nevylučují.

Druhá Černá Hora?

Že je zde až do očí bijící podobnost s odtržením Černé Hory od Srbska? Je a není. Černá Hora byla posledním státem, který se po občanské válce na Balkáně neosamostatnil a zůstal v unii se Srbskem. Proto se Organizace spojených národů a obecně celý svět ani nepozastavil nad vyhlášením nezávislosti a spíše ihned po referendu gratulovali. V případě Kosova toto ale neplatí. Srbové zde mají své kořeny a že dnes tu pobývá více jak 90% Albánců nikomu moc nevadí. Chtějí hlavně udržet celistvost státního celku, což se nedaří. A ztratit 15 % území není zanedbatelné, navíc když 2 roky zpět ztratilo Srbsko území dnešní Černé Hory.

Budoucí vývoj v Kosovu

Kosovo vyhlásilo nezávislost minulou neděli 17. února. Zatím probíhají demonstrace nejvíce v hlavním městě Srbska Bělehradě a občas si zademonstrují nacionalisté ve všech koutech světa. Vyjma útoku na Americké velvyslanectví a na státní hranice se nestalo nic podstatné. Uvidíme, jak se v dalších dnech a týdnech k problému postaví zatím odmítavé strany. Z mého pohledu to Kosovo nebude mít vůbec jednoduché, protože tlaky od Ruska jsou velké.

Lenny, 00:30, 24.2.2008, Společnost


Komentáře k textu

Fugas
04:31, 25.2.2008

:-D to neni moc ořezany

Lenny
06:54, 25.2.2008

Ono ztratit území jako je náš západočeský kraj není lehký. Navíc když tam žije bezmála 2 mil. lidí. To by se nám taky nelíbilo… :-?

KWP
13:44, 12.3.2008

Stale tam boli problemy…treba rychle konat. Ci uz sa rozdelia alebo nie, hlavne nech to prebehne rychle.

Milan
12:21, 25.5.2008

Kosovo způsobí problémy nejen Srbsku, ale celému civilizovanému světu. Maličkatá zemička, kde vládnou bandité. Stydím se za rozhodnutí naší vlády o uznání Kosova. Kosovští Albánci působí stejně destruktivně na Srbsko a okolí, jako kdysi u nás sudetští Němci. Jenže těm nikdo netvořil uměle jejich stát. Co z toho ještě bude...... :-(

Sara
12:05, 11.9.2008

Mam plno kamaradu z Kosova,travila jsem tam nejednu dovolenou…Oni si to zaslouzi a zadnych konfliktu se obavat nemusime…

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

problémy v srbsku problemy v srbsku kosovo dnes mapa srbsko kosovo černá hora kosovo samostatný stát nebezpeční kosovští albánci kosovo precedent kosovo jako stat


TOPlist