AMD Phenom X4 9850 - revize B3 nastupuje - icons.cz

AMD Phenom X4 9850 - revize B3 nastupuje

Na světové i naše trhy se nezadržitelně blíží nová revize B3 procesorů AMD Phenom X4. Jak je na tom s výkonem, přetaktováním a cenou?

TLB chyba odstraněna

Jak jistě víte předchozí revize procesorů Phenom trpěli chybou v TLB bufferu, která měla za následek jistou nestabilitu a její oprava pomocí microcode zase způsobila rapidní propad výkonu. Revize B3 však touto chybou netrpí a její výkon tak není ničím omezován. Aby se tato nová revize dala snadno odlišit od ostatních došlo k menší změně názvu a AMD se vrátilo k úplně původnímu názvu Phenom X4. Dalším z důvodů této kosmetické změny je i fakt, že na trhu jsou již i 3-jádrové Phenom X3.

Přehled procesorů Phenom

phenomy

TDP 125W – problém pro základní desky

Jak vidíte z obrázku nejvýkonější model Phenom X4 9850 se pyšní celkem velkým TDP 125W. To má za následek nekompatibilitu s některými zakládními deskami. Na vině je nedostatečně dimenzované napájení pro takového žrouta. Tento problém se týká levnějších desek s čipsety RD770, RD780G a RD790X.

AMD se k tomu pouze dodává, že záleží jenom na výrobcích desek jakým systémem napájení své desky osadí a doporučuje k tomuto procesoru vybírat některou z kvalitnějších a dražších desek. (Tomu řikám byznys :) )

Phenom X4 9850 Black Edition

Nejrychlejší z rodiny Phenomů je opět k dostání v tzv. Black Edition, to znamená s odemčeným násobičem a přimo tak vybízí k přetaktování.

Podle ohlasů na internetu není problém Phenom X4 9850 BE dostat z původních 2500mhz na pěkných 3000mhz. Jak si vede v přetaktovaném (i základním) stavu si můžete prohlédnout na těchto obrázcích.

superpi

zdroj : pctuning.cz

crysis-cpu-1024

zdroj : pctuning.cz

U těchto grafů snad není potřeba nic vysvětlovat. Phenomy sice opět nepřekonali své soupeře ze stáje Intelu, ale aspoň jím velmi těsně šlapou na paty.

spotreba-idle

zdroj : pctuning.cz

spotreba-load

zdroj : pctuning.cz

Bohužel ve spotřebě už to tak slavné není. Pouze při plné zátěži se k novému Phenomu přibližuje starší 65nm C2D Quad. Naopak novější 45nm jádro Intelu válcuje Phenom s přehledem. Nejvíce si všimněte jak spotřeba Phenomu drasticky roste s přetaktováním a mírně tak degraduje toto navyšování výkonu. Je však otázkou jestli se lidé kupující nejdražší modely vůbec zajímají o nějakou spotřebu :)

Phenom X4 9850 vs C2D Q9300

Na závěr pěkné srovnání obou hlavních rivalů.

Srovnání

zdroj : pctuning.cz

Jak vidíte z tabulky Phenom je celkově pouze o 13% pomalejší než jeho protějšek od Intelu. Avšak AMD má plus v tom, že je přibližně o 1200Kč levnější. Díky tomu není výběr mezi AMD a Intelem tak jednoduchý. Každý má své pro i proti.

Dwarf, 10:05, 25.4.2008, Hardware


Komentáře k textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

phenom x4 9850 amd phenom ii x4 amd phenom x4 co znamená revize u procesoru


TOPlist