Linux není Windows zadarmo? Přechod na Ubuntu 8.04 Hardy Heron - icons.cz

Linux není Windows zadarmo? Přechod na Ubuntu 8.04 Hardy Heron

K napsání tohoto článku mě inspirovalo „Ulhánovo“ pojetí rozdílu mezi těmito operačními systémy. Linux opravdu nemůže nahradit Windows, ale stejně to platí i naopak. Rád bych uvedl na pravou míru z jakého důvodu jsem vlastně přešel na Linux a jaké skutečné výhody a nevýhody Kubuntu přináší oproti Windows XP.

Hned v začátku bych rád zmínil pár věcí. Až do nedávné doby jsem používal jenom a pouze Windows a o Linuxu jsem nechtěl ani slyšet. Vlastním legální licenci Windows XP, takže můj přechod na Ubuntu rozhodně není proto, že je zdarma.

Přechod na Ubuntu

Jakožto neustále se zdokonalující PHP vyvojář mám stále nové a nové pracovní zadání. Do nedávna jsem si na svém lokálním serveru vystačil se službou Apache, PHP a MySQL běžící pod Windows XP až do chvíle kdy jsem byl nucen do webové aplikace implementovat plánované scripty přes CRON a především rozběhat podporu PERLu pro Apache. Po několika hodinách hledání a zkoušení jsem došel k závěru, že se bez Linuxu zřejmě neobejdu. První jsem zkusil zprovoznit různé distribuce přes VMware, následně i VirtualBox. Dozvídal jsem se o linuxu stále víc a víc a nakonec, asi před dvěma měsíci, jsem definitivně přešel na Ubuntu 7.10 „Gutsy Gibbon“.

Kubuntu v přostředí KDE 3.5.9

Zprvu jsem byl malinko zmatený jak a kde se co nastavuje. Jak mam vlastně nainstalovat nějaký program, že jo? :) Ve Windows jsem si spustil exe soubor a přivítal mě průvodce. Následně jsem ale odhalil kouzlo Správce balíčků, který nabízí širokou škálu různých aplikací, které máte navíc neustále aktuální. Nyní už většinu těchto věcí řeším přes konzoli, což je podle mně o dost rychlejší. Jinak na grafické prostředí KDE jsem si zvykl poměrně rychle. A celkově je tu mnohem více možností oproti Windows XP.

Moje Kubuntu

Linux a podpora aplikací

Většina lidí je zvyklá na aplikace typu MS Office, Windows Media Player atd. Tyto aplikace skutečně v linuxu nerozchodíte, ale za 99% běžně používaných programů naleznete plnohodnotnou alternativu a navíc většinou zdarma. Třeba Microsoft Office mi nahrazuje OpenOffice, na přehrávání medií mám Kaffeine atd. A pokud skutečně vyžadujete program, který jste používali, tak je tu nástroj Wine, který se snaží prostředí Windows emulovat. Neumí sice rozběhat všechno, ale třeba Adobe Photoshop, který ke své práci potřebuji, mi funguje dobře.

Podpora her

Hry, které mají skutečnou podporu pro Linux spočítáte na prstech jedné ruky. Poměrně hodně starších her ale spustíte pomocí již zmíněného Wine. Případně tady se můžete podívat na menší seznam her a ke každé z nich jednoduchý bash script, který vám pomůže hru spustit. Novější hry si ale jen tak nezahrajete a to je asi největší problém linuxu. Právě proto sem si udělal dualboot a na jednom z disků mám Windows XP (tzv. herní zavaděč). Skutečně to využívám jenom na občasné hraní her a na všechno ostatní si velmi dobře vystačím s Linuxem.

Upgrade na nové vydaní distribuce Kubuntu 8.04

Přechod na nové Kubuntu 8.04 Hardy Heron byl opravdu velice snadný.
Stačilo napsat do konzole:

$ sudo do-release-upgrade

A poté už jenom odklikat pár dotazů ohledně konfiguračních souborů (jestli chci ponechat stávající nebo přepsat novými) a jeden restart.

Už je tomu více jak týden a zatím sem nenarazil na žádný problém, který by mi po upgradu kernelu nastal. Snad jenom, že jsem musel přeinstalovat českou lokalizaci pro firefox.

Pár slov na závěr

Nevím jestli svými požadavky na desktop úplně vystihuji většinu uživatelů, ale rozhodně nesouhlasím s názorem Radka Hulána, že linux je pro desktop nepoužitelný.

hibi, 18:30, 1.5.2008, Software


Komentáře k textu

MaReK Olšavský
09:19, 5.5.2008

Opět opakuji, jako často jinde, GNU/Linux není zdarma, přestože je legální některé distribuce stáhnout zdarma. Už jsem o tom psal i na svém blogu a nejsem jediný, podobný článek má na svých stránkách Ivan Bíbr. Ano, GNU/Linux je skvěle použitelný, osobně jedu téměř výhradně na tomto systému, byť některé servery mám na *BSD. Jsem příznivce GNOME a XFce.

hibi
15:22, 5.5.2008

Tvůj článek jsem si přečetl a měl bych dotaz. V případě zakoupení krabicové verze většiny distribucí linuxu zmiňuješ podporu, kterou ostatní, kteří si pouze instalační CD stáhnou, nedostanou. Mohl bys prosím tuto podporu více specifikovat?

MaReK Olšavský
12:17, 7.5.2008

No podpora funguje jednoduše, buď využiješ hotline, nebo máš přístup do knowledge base daného contributora (je to rozumnější, než hledat informace po milionech fór). V placených verzích jsou často rozšířené balíky (viz. třeba Mandriva Download vs. Mandriva PowerPack). Firemníma serverama se moc nezabývám, takže fakt nevím, co vše zahrnuje technická podpora třeba RedHatu, ale firmy jdou do takovýchto distribucí právě kvůli ní. Především ve firmě potřebuješ distribuci, kde když něco nefunguje, tak se lze obrátit na firmu, ať to vyřeší, neobracíš se někam na neurčitou komunitu.

x
18:52, 12.5.2008

radek je debil

lukin
14:35, 25.5.2008

zdar četl sem tvůj článek a chtěl bych se zeptat jak je to s linuxem a hardwarem??? dík jo a prosím jestli bys mi mohl odpovědět na mail MedvedLopuch@seznam.cz

hibi
12:38, 26.5.2008

Tvůj dotaz není příliš konkrétní, ale s podporou ovladačů jsem neměl žádný problém. Kromě ovladače grafické karty (NVIDIA), se mi všechny aktuální ovladače stáhli z netu sami hned po instalaci. Nvidia ovladač jsem si pak nainstaloval ručně během pár minut.

Draww
21:56, 28.5.2008

Ano, Linux není windows, tedy naštěstí!

machal
23:00, 4.6.2008

Ahoj, stal se ze mě také čerstvý linixář (Ubuntu 8), ale asi sem přešel moc rychle. Vzhledem k tomu, že jsem pracoval se střihem videa (Vegas 8) prací s 3D grafikou (Maya 8) a pod… .No a mimo to spoustu her. Momentálně řeším právě jak adekvátně tyto programy nahradit a nebo jak naistalovat v ubuntu. Zkoušel jsem přes wine třeba ten Vegas. Instalace se rozjela, ale stahuje si to ještě něco windosackyho a ubuntu hodí chybu a musí instalaci zavřít. Nedá se na linuxu pustit nějakej výkonej virtuální win ?? :-?

hibi
01:20, 6.6.2008

Virtuálně lze windows pod linuxem rozchodit třeba pomocí VirtualBoxu, ale obávám se, že grafická výkonnost nebude na Vaše nároky dostačující. Jako linuxovou alternativu Vegas 8 bych vám mohl doporučit Kdenlive. A místo Maya 8 by mohl nejlépe posloužit Blender. Jakožto open-source software je můžete oba plnohodnotně vyzkoušet zdarma.

Kolik že to vlasně máme prstů ?
12:43, 8.6.2008

" Hry, které mají skutečnou podporu pro Linux spočítáte na prstech jedné ruky. " Celkem ucházející článek, ale tahle věta mnou celkem trhla. Není to pravda, ani v nejmenším. Ano, je možné, že svou oblíbenou, nedávno vydanou hru pro linux nenajdete. To ovšem ještě neznamená že pro linux neexistuje velké množství kvalitních (i komerčních) her. Stačí se alespoň trochu rozhlédnou. Začít můžete přímo na stránkách ubuntu.

http://wiki.ubuntu.cz/Hry  – už jenom na téhle stránce je her více nž vůbec máte prstů (tedy pokud jsem nezaspal evoluci :)

http://www.linuxexpres.cz/hry

http://www.abclinuxu.cz/software/hry

http://tremulous.net

atd atd atd … no je toho opravdu nespočetně. Stačí se jen trošku rozhlédnout a věřím že si každý najde to své. Prosím neberte výše zmíněné odkazy jako nějaký výčet, má to být pouze jakési nakopnutí :)

hibi
15:23, 8.6.2008

Nesmíte také všechno brát tak doslovně :-) „Kvalitní“ hry pro Windows můžeme počítat ve stovkách, pro Linux v desítkách. Ale děkuji za doplnění

TJ
19:17, 16.7.2008

Nemuzu rict, ze by me zatim Ubuntu presvedcilo. Chtel jsem si ho vyzkouset (a chci i nadale), tak jsem si stahnul Live CD… a ouha, nebyl jsem schopny ho spustit, protoze tam nebyla podpora me bezdratove klavesnice, ani me zalozni PS2 klavesnice, kterou mam pro pripad, ze mi dojdou baterky. :) V zadnem pripade nechci Linux jakkoliv snizovat, ale je spousta drobnosti, na kterych dokaze uplne zacatecniky docela odradit (coz je urcite skoda).

ilja
18:33, 26.10.2008

Dovolte abych taky přispěl. Také jsem dříve používal Windows. Na svém prvním PC jsem měl Windows Millennium. To bylo moje první seznámení s PC. Asi teď nemusím vysvětlovat, proč jsem od widlí odešel a používám jen Linux. A to jsem měl na wokna hry asi za 25 000 Kč. Rozdal jsem je… Moje seznámení s Linuxem vedlo přes tzv. based distribuci. Konkrétně Mandrakelinux 10.1 PP. Používal jsem ji téměř dva roky a za tu dobu jsem si obstaral asi 80 originálních i based distribucí, z nichž mnohé jsem vyzkoušel jak live, tak nainstalované. Pokud vím, tak jich dnes existuje přes 400 a vznikají další. Originální, jako Slackware a Debian – komunitní, nebo Red Hat a SuSE – komerční, jsou asi nejuniversálnější a nejpoužívanější. Nyní používám Debian, který bych nejvíc doporučoval. Nejlepší je stažení tzv. iso obrazů CD – DVD z www.distrowatch.com. Co se týče her, tak většina distribucí má desítky her už v základní instalaci a další je možné stáhnout z www.linuxsoft.cz, www.linuxgames.cz, www.happypenguin.org, atd. Přitom u posledně jmenovaného se jedná asi o 2400 her. Simulátory, RTS, RPG, Adventury, hry pro děti, atd. Myslím, že by si vybral každý… Pokud něco na Linuxu nejde, není to ani tak vina programátorů, ale spíše výrobců hardware. Typický problém je OpenGL – driverů pro grafické karty. Myslím si ale, a taky jsem to zažil na vlastní kůži, že problémy ve Windows jsou mnohem větší a častější…

Sympatizant
22:56, 25.12.2008

Kruci KDO to ten Hulán jako je, že se kvůli němu píšou články??? Často když hledám po fórech nebo blozích,tak na to jméno narazím :-) No jestli si dobře pamatuju co předváděl na jednom fóru a pak prosil o radu na Ubuntu fóru, tak je to fakt debil. A nejspíš bych se jím vůbec nezabýval a nepsal kvůli němu články…Toť vše, R.I.P. Radku.

plasticfish
14:07, 28.12.2008

to hibi – co je placas za blbost blendrem nahradit Mayu :-| Maya nativne bezi pod linuxem (musi se jen instalovat verze pro linux). Ve verzi 64 bit dokonce podstatne lepe nez na XP64. Pokud by jsi o tom neco vedel tak Maya byla puvodne urcena pro os SGI irix a posleze prekompilovana pro win. V praci nam bezi na linuxu cca 12 licenci naprosto bez problemu.

kuba
15:36, 20.5.2009

jo jo kluci.možná i holky.tak to chodí.čau 8-) :-( :-) :-D :-x

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

přeinstalování linux jak přeinstalovat windows na linux přechod z windows xp na linux přeinstalování windows linux jak přeinstalovat xpna linux přechod z windows na ubuntu nejde přeinstalovat linux na windows jak přeinstalovat linux na windows graficke prostredi linux ve win přechod na linux jak přeinstalovat windous na ubuntu hry adventury pro ubuntu jak přeinstalovat windows xp na linux zdarma hry pro linux ubuntu a hry jak nainstalovat linux z windows windows nebo linux win na linuxu virtuálně stáhnout ubuntu 8.04 vegas pro instalace pod wine ubuntu hry windows přechod z windows na linux linux virtualne windows přechod z ubuntu na windows windows 10 přechod na linux přechod na linux ubuntu proc me ubuntu nebere instalacni cd přechod z windows xp zdarma windows hry na linux hry pro ubuntu linux neni windows přechod z windows xp na windows 8 nahradit windovs xp ubuntu hry pro linux ubuntu prechod z ubuntu na windows 7 windows based ubuntu jak přeinstalovat ubuntu


TOPlist