HSBC, největší společnost na světě ztratila důvěrná klientská data! - icons.cz

HSBC, největší společnost na světě ztratila důvěrná klientská data!

Ostuda HSBC Group Holdings, největší bankovní skupiny na světě! Ztráta důvěry? 8. května 2008 přinesla agentura Reuters alarmující zprávu o obrovském úniku bankovních dat. Více znepokojivé je to, že tento únik nastal v největší bance a zárověň největší společností na světě. Laik si řekne, že v těchto gigantech by se úniky dat stávat neměli, ale opak je pravdou!

Místo činu

Naštěstí pro nás se tato neblahá událost stala až v dalekém Hong Kongu, i když dneska je jakákoliv vzdálenost díky globalizaci mizivá. Vedení společnosti potvrdilo ztrátu počítačového serveru, na kterém byla nahrána data 150 000 klientských účtů. Sám jsem tomu zprvu nemohl uvěřit, ale vzápětí jsem pochopil. Údajně se to mělo stát během stěhování 26. dubna do jiných prostorů. No, nevím jestli je to v pořádku, ale i bankéři jsou stále jen chybující lidi.

HSBC

Zdroj: hsbc.am

Škoda? Menší, než se čekala…

Data na discích prý obsahovala pouze čísla účtů, jména majitelů, typy transakcí a peněžní toky těchto účtů. Přes tyhle vcelku důvěrné informace škoda nebyla taková jaká mohla být. Čekalo se, že unikly informace jako bankovní PIN kódy, různá hesla nebo rodná čísla. Server je prý velmi dobře chráněn proti neoprávněnému užití, proto je možnost zneužití malá. Tyto ujištění snad nezkazí reputaci HSBC.

Není to poprvé!

HSBC už je vcelku proslulá svými “ztrátami“ klientských údajů. Měsíc zpátky, přesně 7. dubna přišla britská BBC s informací, že skupina kolem HSBC ztratila údaje asi 370 000 klientů. A to také není všechno. Úniků je bohužel více ale nechci házet špatné jméno na podle mého velmi důvěryhodnou společnost, vždyť např. francouzská pobočka britského giganta má rating AA, což je velmi dobré. Pro porovnání, Česká Republika má rating A. Ovšem to nic nemění na tom, že se ztrácí laptopy, papírové dokumenty, počítačové disky a CD nosiče.

Ve světě “normální“ věc

Asi jeden z nevětších problémů, co se týče bankovních úniků se stal před 2 roky. U velkého zpracovatele platebních karet CardSystems Solutions z USA došlo k napadení jeho databáze neznámým počítačovým virem,který odcizil data asi 40 mil. platebních karet po celém světě. Tento problém zasáhl i sem, kdy server mesec.cz zveřejnil kolik karet zablokovala každá napadená banka z České Republiky. Největší škody byly údajně u GE Money Bank, která byla nucena zablokovat 216 platebních karet. Nakonec z toho žádné větší škody nebyly, ale zmíněný případ ukázal, že počítačový piráti jsou a pravděpodobně stále budou o krok napřed před vývojáři ochranných programů.

Taky nejsme bez poskvrny

Poslední větší případ, tohoto druhu v ČR se stal na konci minulého roku, kdy jedna z největších bank u nás ČSOB nahlásila krádež klientských dat. Naštěstí také nedošlo ke zcizení přístupových hesel a PIN kódů. Škody téměř nebyly, ale měli bychom se mít stále na pozoru.

Lenny, 18:50, 10.5.2008, Společnost


Komentáře k textu

c
21:28, 22.5.2009

košrě

demeti
10:49, 25.5.2009

hghhlj chalamanasa tukala špenát 8-O :-P :-x :-D

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

hsbc problémy


TOPlist