Jak najít zaměstnání, kde hledat práci? - icons.cz

Jak najít zaměstnání, kde hledat práci?

Trh práce je dneska silně poddimenzovaný, protože podle statistiků poptávka silně převyšuje nabídku asi o cca 150 000 volných pracovních míst. Je jasné, že tento údaj je pohyblivý, ale o něčem svědčí a může mít i vážné důsledky do budoucna. Je ale jasné, že i když je práce dostatek, ne každý dosáhne svého. Nezaměstnanost je, bude nadále a v současné době se drží na velmi dobré úrovni kolem 5%. Ačkoli je práce na první pohled dostatek, lidé neustále něco hledají a to hlavně teď v létě, kdy běží sezónní práce. A opravdu hodně z nich neví kam se obrátit při hledání zaměstnání. Možností je několik a začal bych tou nejjednodušší – novinami, které má doma snad každý.

Tisk – osvědčená volba

Opravdu nejjednodušší věc, co člověk může udělat je otevřít si tištěné noviny. Nejlépe tiskoviny, které jsou zaměřené přímo na inzerci, popř. regionální periodika, kde je většinou vyčleněná jedna strana na inzerci. Není od věci zkusit vložit vlastní inzerát, že něco hledáte, personalisté oceňují vlastní iniciativu. Upozorňuji, že tenhle způsob, tedy noviny, je docela účinný, protože spousta firem je zvyklá na tisk a internet stále ještě objevují. Ale viděl bych to spíše jako doplněk nebo zvednutí šancí na úspěch, než pilíř ve vašem hledání.

job search newspaper

Zdroj: biojobblog.com

Chci pracovat! Internet pomůže

Pro ty, co nemůžou na internet nebo jen chtějí zlepšit svojí šanci na dobrou práci východiskem zapnout počítač a připojit se na internet, což dneska nedělá sebemenší problém i když hledat práci nechceme. Aniž bychom někam chodili, tak můžeme najít v podstatě cokoliv. Tím myslím i např. místa vrcholových manažerů.

Nejlepší věc je zaregistrovat se na pracovních portálech, protože tam dávají inzeráty jak samotné firmy, tak i personální agentury. Nejznámější a asi nejvýznamnější firma v tomto sektoru je firma LMC, která provozuje 2 nejnavštěvovanější pracovní portály. Nechci nikomu dělat reklamu, tak nebudu psát jmenovitě. Tady si můžete po registraci sami najít odpovídající práci dle různých kritérií nebo ještě lépe, aktivujete si agenta, který možné práce najde za vás. Popřípadě vás osloví samotní personalisté, že viděli vaše vystavené CV.

Další možnost je registrovat se v pracovních / personálních agenturách, kde si vás následně zvou na pohovory, jestliže jim profilově vyhovujete na jejich zadaná místa od různých firem. Tahle věc se může vyplatit, protože tyto agentury mají často velmi atraktivní možnosti práce. A když pro vás něco najdou, tak se i sami ozvou.

Netušíte kam? Úřad práce rád „poradí.“

Jestli nevyhovují dvě předešlé možnosti, můžete si dojít na „pracák“ a zažádat o nějaké pracovní místo. Jenže má to několik velkých nevýhod. Tou první je kvalita pracovního místa. Jestli jste ambiciózní a plní ideálů, tak rychle spadněte na zem a probuďte se. Úřad práce je sice fajn, ale s pravděpodobností, že 1 plus 1 jsou 2, zde nenaleznete velmi dobře placená místa. Samozřejmě dost peněz je dost subjektivní věc, ale nečekejte super joby. Další nevýhoda úřadu práce je čekací doba, který vyplývá z obrovské masy lidí, co tady žádá o zaměstnání. Většinou si člověka zaregistrují a řeknou, ať sleduje nabídky a případně se ozvou sami. Naopak velkou výhodu mají lidé, co pracují manuálně, popř. administrativní pracovníci. Nabídek tohohle typu jsou tady mraky a člověka povětšinou úřad práce uspokojí. Jenže v době, kdy chce každý hodně peněz za minimální práci, nejlépe nemanuální, se úloha „pracáku“ trošku snižuje.

excited man

Zdroj: allaboutimage.com

Trainee programy pro absolventy

Mladí lidé, nejlépe absolventi technických či ekonomických oborů mají nebývale dobrou možnost uplatnění v tzv. trainee programech. Jsou to projekty samotných firem, které spočívají v tom, že během 1–2 let projdete různými oddělení ve firmě. Po uplynutí této doby v trainee programu se rozhodne, jestli zůstanete na některém daném oddělení či půjdete hledat štěstí jinam. Firmy do vás investují nemalé peníze, ale stále se jim to vyplatí, oproti drahému vydržování nových a hotových pracovníků. Z druhého pohledu na věc je to efektivnější způsob následné práce, protože znáte firmu odspoda a nemáte tedy zúžené manévrovací schopnosti.

Tyto programy vypisují průběžně většinou větší firmy s nadnárodním vlastníkem. Nelze opomenout, že tato možnost zabezpečí mladému člověku slušné finanční ohodnocení, v mnoha případech služební byt, popř. příspěvek na bydlení, mobilní telefon, zahraniční stáže, apod. Takže i bez praxe je možné atraktivní uplatnění. Znám pár takových lidí, co prošli trainee prgramem a byly opravdu nadšení.

Oslovení přímo ve firmě

Jedním ze způsobů, jak si najít odpovídající zaměstnání je oslovení přímo samotné firmy, ale ne přes inzerát. Hodně subjektů na trhu má své oddělení, které se zabývá personalistikou a vypisují nabídku volných pracovních míst. Děje se to buď na firemních internetových stránkách nebo v tištěné formě na nástěnkách ve vestibulu firmy, apod. Tahle cesta je asi nejméně efektivní a nejobtížnější, ale je pravda, že tohle spousta lidí neví a nedělá. Proto když už tam zanecháte třeba jen kontakt, tak se vám s velkou pravděpodobností minimálně ozvou.

ČTĚTE TAKÉ: Warren Buffet – člověk co si hledat práci opravdu nemusí

Poslední šance je vlastní podnikání

Opravdu dle mého mínění poslední seriózní věc je postavit se na vlastní nohy a začít podnikat. Pro někoho nepředstavitelná věc, ale je pro někoho vysvobození v dlouhém boji o odpovídající a slušnou práci. Každému nevyhovuje, že každý den pracuje na někoho jiného a rád by se třeba realizoval sám. Ovšem tahle cesta sebou nese mnoho odpovědnosti a spoustu rizik oproti zaměstnání. Uvědomte si, že podnikatel má sice nespornou výhodu, že ho nemůže nikdo vyhodit. Jestliže se ale pořádně neotáčí, tak se neuživí a laxní přístup, jako v některých zaměstnáních je cesta do pekel. Velká nevýhoda je taky obrovské množství administrativy, kterou musí člověk podstoupit. A to jak při samotném podnikání, tak při zakládání firmy. Výhody jsou však nesporné. Podnikatel je pánem svého času, nikomu nic nezdůvodňuje a není závislý. Podnikání je ale pro lidi, co mají píli, svědomitost a cílevědomost. Jakmile vám tohle schází, měli byste zvážit, jestli přece jen radši nevyrazit na ten úřad práce nebo si alespoň opět zapnout internet:-)

Lenny, 12:05, 18.7.2008, Společnost


Komentáře k textu

jana
07:38, 16.9.2008

Ony existují ještě další servery např. JOBlist – funguje déle než jobs :-)

saukop jan
16:19, 26.7.2009

Dobry den hledam praci jako zelezar vazani armatur

Lucik
15:34, 6.9.2009

hm, jenže dneska můžou být stovky serverů na hledání práce, jenže stejně je to nakonec to samé dokola. není to poprvé, co jsem viděla ty samé inzeráty na 10ti různých stránkách. a nejlepší je ta stránka na práci z domu, která má taky asi 10 různých odkazů, ze kterých je vždycky přesměrována na tu jednu. to je snad ten největší podvod, co tu je! :-x

azureus3
21:38, 8.9.2009

Nazdarek vsichni!

Tady jsem nasla nejakej dotaznik na vyber povolani/test osobnosti:

www.vyber-povolani.cz/test3

Zjisti to typ vasi osobnosti a vypise seznam povolani, na ktere se hodite a na ktere ne. nevim jestli to bude sedet na vas, ale me to docela potesilo. :-) Doufam, ze to pomuze.

Jakub
23:58, 26.11.2009

Ten dotazník stojí 50 Kč. Vyplňoval jsem ho jakou dobu a když jsem si přečetl o sms, tak jsem to ukončil. :-?

Pavel
13:03, 22.12.2009

..vyděrači. Za 50Kč nemám jistotu, že nekecaj :-|

policajt
22:03, 31.5.2010

azureus3– tak sem se hezky nechal nachytat jak kreten to vyplnuju, a pak 50??????????????????????????????????????,,, no to jo v tydle dobe kdy obira jeden druhyho tak budi nekoho podporovat? no to nasrat je smutny ze se nekdo snazi vydelat na lidech je na zbliti :-) :-) :-) :-( :-( :-(

policajt
22:05, 31.5.2010

jo je to hlavne pro chytraka jmenem azureus3 no nic mizim odsud :-(

petr
09:26, 12.9.2010

Pracovnich serveru jsou desitky…nedavno jsem nasel http://getjob.cz, ktery ty hlavni agreguje do sebe vyhledava v nich…apon neco…

neko
00:28, 21.12.2010

A jak najdu práci jako vystudovaný grafik v Písku? :-D

Ch-an
21:12, 13.3.2011

Já mohu doporučit tento portál práce: http://www.inzerceprace.cz/

Jakub
10:20, 30.3.2011

Mě by spíš zajímal ten program Treinee pro absolventy, kde se dá nějaká taková to nabídka najít?? 8-O

Jirka
18:33, 9.8.2011

Zkuste portál http://www.PraceProMe.cz/ je pro inzerenty i hledající ZDARMA.

kuryl
13:04, 3.1.2012

to je mrdat. jak hledas tak hledas. a kdyz najdes tak je to mesic obsazene. oni ze zakona daji inzerat ale ten uz sami maji obsazeny. takze vsechny tyto staranky stoji za hovno. jen cas a nerv. kdyz zvednu prdel a obedu nake tovarny a jine. udelam lip. pac je to vse jen podvod podvod podvod. mrdat na vsechny :-D

sobik
00:08, 15.1.2012

Z vlastní zkušenosti vím, že velké portály nabízejí práce fungují. Sice chvíli trvalo najít, ale nakonec jsem našel na <a href=„http://www.profesia.cz/“>http://www­.profesia.cz/</a> Nenutím, ale můžete zkusit taky :)

lidka
22:06, 9.3.2012

hledam praci ve vsetine jakoukoliv mam 55 let nasla jsem nekolik pracovala 3 dny a pri vyberu si vybrali mladsi ja jsem nevyhovujici do mladeho kolektivu :-) :-| :-?

Petr
10:36, 12.7.2012

Taky si nemůžu na pracovní portály stěžovat, já jsem uspěl na portálu flek.cz, takže můžu doporučit 8-). Chce to ale neustále sledovat nově přibývající nabídky a odpovídat hned. Jakmile budete s odpovědí otálet třeba jen den, snadno se Vám stane, že nabídka už nebude platná nebo bude dokonce obsazená.

Monika
14:31, 2.11.2012

Já osobně preferuji hledání práce na menších pracovních portálech, jako třeba http://www.qprace.cz a další, kde inzerují menší, lokální firmy. ;-)

nikox
19:14, 10.4.2013

Zdravím,

pokud by jste někdo hledat vzdělávací kurzy nebo rekvalifikační kurzy, které Vám pomůžou k získání lepší kvalifikace a tím pádem i lepší práce podívejte se na www.seznamkurzu.cz. Naleznete zde přehledný seznam kurzů od ověřených firem.

666
17:42, 7.10.2013

Všechny portály jsou provázané a na všech je defacto HOVNO!!

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

najít si práci v 50 jak najít dobrou práci kde najít práci kde najit dobrou praci kde si hledat práci způsoby hledání zaměstnání moznosti hledanizamestnani jak nejlepe hledat praci jak najít nejlepe zaměstnaní jak si najít dobrou práci jak si hledat práci jak najít práci servery na hledani práce možností hledání zaměstnání možnosti hledání zamestnani zpusoby hledani zamestnani zpusoby hledání zaměstnání kde najít zaměstnání jak si nejlepe najit práci jak nejlepe najit praci pro starsi jak nejlepe najit prací jak nejlepe najit zamestnani hledání zamestnani v 50 letech kde nejlip hledat praci kde hledat zaměstnání jak si najít zaměstnání přes internet jak najít odpovídající zaměstnání oslovení při hledání zaměstnání nemůžu najít práci 50 jak oslovit firmu o práci oslovení firmy při hledání práce jak najít práci v 50 jak hledat zaměstnání jak najít zaměstnání urad prace registrovany jak casto vas zvou jak často zvou na pracák lidi starší 55let 2018 možnosti hledání zaměstnání zpusob hledání zamestnaní kde si najit praci hledání dobré práce způsob hledání zaměstnání kde hledat práci kde nejlépe hledat dobrou práci jak hledat práci kde a jak si budete hledat zaměstnání kde a jak hledat zaměstnání kde mi poradi pri hledani zamestnani kde a jak se hledá zaměstnání nikox hledat.obrazky praceprome.cz oslovení firem o zaměstnání jak si najit zamestnani jak najit dobrou práci www.praceprome.cz práceprome.cz zaměstnání kde _ jak najit dobrou praci jak si najít práci jak nejlépe najít zaměstnání


TOPlist