Historie a zajímavosti fenoménu eBay - icons.cz

Historie a zajímavosti fenoménu eBay

Společnost eBay je a ještě asi dlouho bude lídrem na aukčním internetovém trhu. Mnoho lidí zná jméno, ale neví jak eBay vznikal či jaké služby může nabídnout kromě obchodování. Podíval jsem se na pár zajímavých faktů a zjištění a na konec se zmíním o historii společnosti eBay.

Krátce o eBay

Tato firma je nejúspěšnější a nejznámější v poli virtuálních tržišť nebo chcete-li internetových aukčních síní. Tenhle gigant založil v roce 1995 američan íránského původu. eBay zahrnuje dále především nejůspěšnější komunikační software Skype a druhý nejoblíbenější službu bezhotovostní platby v USA PayPal. Vydělává především na poplatcích, spojených s obchodováním a samozřejmě na reklamě. Společnost je obchodovaná na Nasdaq pod symbolem EBAY. Akcie se obchodují lehce pod 30 dolarů, ale eBay umí i 65 dolarů za kus (2005). Dnes firma čítá přes 13 000 zaměstnanců. Lze tu koupit či prodat téměř vše, od stavebního rypadla přes posezení s celebritou až např. k obyčejnému jídlu za astronomické sumy.

ebay logo

Zdroj: pcplus.co.uk

Zajímavosti a fakta o eBay

 • Společnost funguje na 39 trzích světa, česká mutace je zatím v nedohlednu.
 • eBay má dneska téměř 84 mil. aktivních uživatelů po celém světě.
 • Internetové tržiště vydělalo v prvním kvartálu roku 2008 rekordních 1,48 mld. amerických dolarů, což reprezentuje 16 mld. dolarů obrat a opět potvrzuje každoroční růst tržeb o 19%. Jen americký trh se podílý 45%.
 • Každou sekundu se domluví obchod za více jak 2 000 dolarů.
 • Každý den se zadá téměř 7 mil. nových nabídek do více jak 50 000 kategorií.
 • Největší obchody byly za 1. čtvrtletí 2008 v sekci eBay Motors v hodnotě 18.0 mld. dolarů, každou minutu se prodá jedno auto.
 • Ačkoli je eBay aukční tržiště, 42% obchodů se uskuteční za fixní cenu.
 • Za oběd s Warrenem Buffetem zaplatil generální manažer čínského investičního fondu 2,11 mil. dolarů, tedy úctyhodných 32 mil. korun!
 • V Itálii koupil nějaký podnikatel za půl milionu eur celé Call centrum i s jeho 76 přepážkami.
 • Nejdražší věc prodaná přes eBay bylo soukromé tryskové letadlo za 4,9 mil. dolarů.

ČTETE TAKÉ: Warren Buffet, multimiliardář no. 1

eBay novinky a zajímavosti z ČR

Když se ale podíváme do našeho regionu, tak tady se taky udála jedna velmi důležitá věc. Nedávno se v Praze otevřela další pobočka z Center of Excelence. Má sloužit jako marketingové a analytické centrum. Těchto center je po světě pět a v Evropě pouze dvě, u nás a v Německu. To ukazuje, jak jsme pro eBay důležití. Nový ředitel Center of Excelence Phillipe Bernard to zdůvodňuje dobrou polohou ČR, špičkovou kvalitou našich vysokých škol a menšími náklady na odborníky.

 • Český uživatel koupil Ford Hot Rod z roku 1937, na naše poměry hodně zvláštní věc.
 • Sběratel známek z Čech zaplatil na eBay 127 000 dolarů za známky.
 • Denně chodí do aukční síně eBay přes 5 000 českých uživatelů.
Pierre Omidyar

Zdroj: shababsite.com

Trocha historie

Společnost eBay byla založena v září roku 1995 v San Jose v Californii americkým programátorem íránského původu jménem Pierre Omidyar. Ale tehdy se jeho začínající projekt nejmenoval ještě eBay, ale AuctionWeb. I když byl Pierre mladý, tak rozhodně nebyl nezkušený. Už v té době měl docela slušný kapitál čítající několik miliónů dolarů ze svého tehdy nedávného prodeje jednoho projektu společnosti Microsoft. Doménu eBay zaregistroval přesně po 2 letech od založení společnosti AuctionWeb. Původní cíl projektu nesledoval prodej věcí, ale spojení lidí na internetu. Dnes už víme, že se povedlo obojí.

Za rok, tedy 1998 nastartoval Pierre Omidyar s jeho společnost veleúspěšné obchodní akvizice. Jako první „spolkli“ menší firmu Up4Sale.com. Chvíli po tomto nákupu, přesně 21. září 1998 vstoupili na burzu. Ihned se rozprodalo jejich téměř 4 mil. akcií. Kdo tenkrát koupil, tak rozhodně neprohloupil, protože cena akcií rostla tak dynamicky, jak rychle se prodávaly. To však platilo opět jen rok, protože roku 1999 praskla internetová bublina a e-společnosti na burze se začaly strmě propadat. Přežily jen silní a mezi nimi i eBay.

Životně důležitá esa

Roku 2002 eBay koupil za 1,5 mld. dolarů společnost PayPal a jeho akcie patřičně zareagovali. 18. září 2005 udělala společnost ještě větší „kšeft“, kdy zaplatila za lucemburskou společnost Skype 2,5 mld. dolarů. Vznikl tak obrovský hegemon v tomto odvětví. Rázem se upravila i obchodní politika. Když nestačí na samotný nákup eBay, tak si zavoláte a dohodnete cenu po Skypu a poté zaplatíte přes PayPal. Opravdu důmyslně promyšlené! O Skype a PayPal zase jindy…

Lenny, 22:13, 5.8.2008, Společnost


Komentáře k textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

historie ebay ebay historie ebay česky znamky zajímavosti s historie ebay ebay motors.cz e-bay historie ebay motors cesky zajímavosti e-bay ebay česky nákup nejdrahsi vec na ebay


TOPlist