Chobotnice architekta Kaplického padla, ať žije rejnok! - icons.cz

Chobotnice architekta Kaplického padla, ať žije rejnok!

Před pár dny představil sám architekt Jan Kaplický svůj nový projekt, o kterém se už nějakou dobu nejenom v Českých Budějovicích mluví. Model rejnoka či siluety ženy se objevil na půdě českobudějovického magistrátu a sklidil veliký ohlas narozdíl od své kolegyně, pražské chobotnice.

Fiasko jménem blob

Je až prapodivné, že řádně vypsaná soutěž na novou Národní knihovnu je najednou neplatná a dva dny po oznámení jejího ředitele Ježka, že reálně jedná o nových pozemcích, je ze dne na den odvolán z funkce. Nechci se pouštět do spekulací co nebo kdo za tím stojí, ale jedno je jisté. Kaplického chobotnice je pro pražské radní neprůchodná a pro náměstka Mikeše a pražského primátora Béma přímo nepřípustná. Co naplat, ale i kapacita v oboru Jan Kaplický se přesvědčil, že boj s větrnými mlýny nelze vyhrát a radši se chytře soustředil na nové výzvy.

Koncertní síň v Českých Budějovicích

Foto: Jan Kaplický

Černý rejnok boduje

Jedna z těchto výzev je nová koncertní síň v Českých Budějovicích. Velmi moderní dílo si našlo hodně fanoušků a popravdě, ještě jsem se nesetkal s nikým komu by se návrh rejnoka nelíbil. Velmi důležité je navíc to, že návrhu se nebrání i zástupci města a veřejně ho podporují. Možná zde hraje jistou roli i to, že město České Budějovice se na stavbě fakticky podílet vůbec nebude a o vše se postará Jihočeská společnost přátel hudby.

Celý projekt by se měl pohybovat kolem 1– 1,5 mld. korun a počítá se s dotacemi z EU. To nepřímo potvrdil i eurokomisař Vladimír Špidla, který se přijel podívat na veřejné odhalení do Českých Budějovic. Sice sám nic nepřislíbil, ale fakt, že tam byl je ukázkou toho, že se o financování z eurozdrojů pravděpodobně bude zajímat. Jestliže se sežene dostatek prostředků, může se začít stavět již roku 2010 a dokončená síň by mohla být kolem roku 2013. Buďme ale realisty a na tyto termíny bych se osobně moc nespoléhal. I když je pravda, že nejsme v Praze a českobudějovický radnice dala projektu zelenou.

Oko do přírody

Foto: Future System

Co nám připlave spolu s rejnokem?

Rozhodně by tahle vizionářská stavba měla přilákat do centra jižních Čech spousty turistů a hudebních milovníků. To znamená nezanedbatelný ekonomický přínos a co se týče věhlasu, České Budějovice se ještě více zvýrazní na mapě Čech a vůbec celé střední Evropy. Občanům jižních Čech to dozajista zpříjemní procházky do CHKO Vrbenské rybníky, kde je nádherná příroda a unikátní ptačí kolonie. Naopak návštěvníci koncertní síně budou jakoby stále v přírodě, protože budou mít ze svých sedadel krásný výhled na ryzí jihočeskou krajinu. Skloubením moderních materiálů a řekněme přírodních tvarů se architektu Janu Kaplickému podařil husarský kousek, který se zapíše do dějin moderní architektury.

Budu pyšný, jestliže se budeme moci zařadit mezi tak unikátní stavby jakými bezesporu jsou např. Tančící dům v Praze, Obchodní dům Selfridges v Birminghamu nebo Větrný dům v USA. Sám jsem Jihočech a moc se těším na takovouto inovaci na místo chátrajících a šedivých kasáren.

Lenny, 10:09, 14.9.2008, Společnost


Komentáře k textu

sylva
10:21, 11.3.2009

kdy

sylva
10:22, 11.3.2009

kdy vznikl

sylva
10:22, 11.3.2009
;-) 8-O :-| :-|

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

projekt chobotnice architekt chobotnice architekt chobotnice kaplický dum ve tvaru chobotnice českých budějovicích český architekt chobotnice kaplického chobotnice v krajině chobotnice od architekta ceske budejovice chobotnice architektura chobotnice praha chobotnice v českých budějovicích chobotnice archikt rejnok architekta kaplického projekt chobotnice architekt kaplický chobotnice rejnok kaplicky chobotnice české budějovice chobotnice kaplický kde zije rejnok silueta chobotnice chobotnice rejnok kde žije rejnok kaplicky chobotnice chobotnice kde zije kaplicky rejnok projekt kaplickeho chobotnice kaplický architekt kaplickeho chobotnice chobotnice kaplického architekt chobotnice rejnok české budějovice chobotnice architekt kaplický architekt - rejnok kaplického chobotnice knihovna praha architekt chobotnice arcitekt chobotnice rejnok kde zije kaplického rejnok jan kaplicky chobotnice architekt chobotnice knihovna


TOPlist