Jak vybrat LCD monitor a jejich technologie - icons.cz

Jak vybrat LCD monitor a jejich technologie

Ať už patříte mezi lidi co teprve přechází ze starých CRT monitorů nebo už jste někdy nějaké to LCD vlastnili, dnešní trh nabízí tak obrovský výběr, že je často problém vybrat správně. Na co si dát pozor a jaké technologie se dnes v LCD používají?

Srovnávat v dnešní době CRT s LCD už asi nemá význam. Navíc dnes už by nový CRT monitor nikdo nekoupil ani kdyby chtěl :) Každý LCD monitor je popsán celkem slušným počtem hodnot a většina lidí moc dobře netuší co znamenají a u některých se řidí heslem „čím víc tím líp“ a jinde naopak.

Doba odezvy – response time

Udává v milisekundách dobu, za kterou je pixel monitoru schopen změnit barvu na jinou a zpět. Dřívě se udávala hodnota z černé na bílou a zpět. To je však v reálu potřeba velmi zřídka, a tak se začala udávat spíše hodnota změny tmavě šedé na světle šedou (grey to grey).

S tímto parametrem jsou dnes problémy už jenom u levnějších monitorů vyrobených starou TN technologií. Výrobci totiž často zvolí trochu jiné odstíny, pro které je doba odezvy nejlepší a tu pak uvedou jako hlavní. Díky TN technologii, ale jiné odstíny mohou mít 3× až 5× větší odezvu než tato výrobcem uvedená. Rázem se tudíž z monitoru s odezvou 8ms stane monstrum s 45ms.

Výsoké hodnoty odezvy pak můžou způsobovat nepříjemné rozmazání obrazu, na což si stěžují hlavně hráči akčních her. Dnes už je to ale opravdu problém jen těch nejlevnějších obrazovek a většina už i levnější třídy ma ideální odezvu kolem 15–20ms a to je podle mě dostačující i pro náročnější uživatele. Hardcore hráči, ale stejně asi radši sáhnou po nejdražších modelech, kde se odezva udává v jednotkách milisekund a dá se jí opravdu věřit.

Pozorovací úhly – viewing angle

Jde o úhly při kterých je obraz pozorován s kontrastem 5:1. Při překročení těchto úhlů obraz začne ale rychle blednout a ztrácet kontrast. Na tuto hodnotu je třeba si dát pozor jedině v případě kdy na monitoru sledujete filmy například z postele. Hlavně opět u TN panelů, které jako jediné mají rozdílné úhly pro vertikální a horizotální pozorování. Pro „postelové“ sledování je důležitý ten vertikální a právě ten mají TN panely nižší.

Kontrast

Důležitá hodnota pouze pokud často koukáte do monitoru na který svítí slunce. Tento údaj udáván jako poměr svítivosti bílé a černé barvy. V praxi je ale tato hodnota přibližně čtvrtina z udávané, protože tento údaj je měřen v ideálních laboratorních podmínkách. Problém s kontrastem může být jedině opět u levných monitorů, ty často pro zvětšení kontrastu zvednou jas celého monitoru a ten pak může, hlavně ve tmě, nepříjemně svítit. Proto pozor na levné monitoru s velkým kontrastem (1000:1 a výš).

U některých monitorů se můžete setkat s extrémě velkým kontrastem (až 1:4000). U těch se většinou jedná o tzv. dynamický kontrast. V tomto případě sám monitor na základě aktuálního obrazu zvyšuje a snižuje jas. Podle některých to zlepšuje sledování filmů nebo i hraní her, ale naopak to může být dost nepříjemné při běžné práci. Většina monitorů s touto funkcí jí však umožňuje vypnout.

Jas – brightness

Jas pouze udává svítivost monitoru při zobrazení všech pixelů bíle. Problém může opět být při velmi vysoké hodnotě, kdy se tak z černé může stát šedá a monitor může za noci oslňovat.

Technologie TN

Nejstarší technologie na výrobu LCD panelů. Tyto monitory mají nejmenší pozorovací úhly, ještě navíc rozdílné v horizontálním a vertikálním směru. Často jsou i výrobcem udávané údaje k ničemu, protože při pohledu zespoda monitoru obraz rychle tmavne a dochází k inverzi barev, stejně tak při pohledu z boku dochází k posunu barev do žluta.

Reálná doba odezvy je často až 5× větší než ta udávaná výrobcem a podání barev patří k nejhorším u LCD monitorů. Nedávno se však začala u TN panelů používat technologie Overdrive, která umožňuje velmi snížit dobu odezvy. Výrobci tak začali u těchto monitorů udávat dobu odezvy téměř božské 2ms. To však stále díky velké různorodosti odezvy v odlišných odstínech lze prakticky považovat za stejné jako 4ms nebo 6ms u panelů S-IPS resp. xVA.

Mezi nevýhody patří i to, že mrtvý pixel svítí. (Mrtvý pixel je výrobní vada, kdy právě jeden pixel není funkční. Většina výrobců umožňuje okamžitou reklamaci při určtém množství mrtvých pixelů. Těm nejdražším stačí 1 jinde např. 3–5.)

Hlavní výhodou TN monitorů je cena.

Samsuns SyncMaster 760BF

Zdroj : X-bit labs

Graf odezvy postaršího Samsungu, na kterém je dobře vidět rozdílnost odezvy u různých odstínů u TN panelu

Technologie MVA/PVA

Technologie MVA a PVA jsou téměř totožné a jediný rozdíl je, že MVA vyvinula firma Fujitsu-Siemens a PVA firma Samsung. Tyto technologie existují v několika variantách a dochází tak často ke zmatkům.

Mezi obecné rozdíly oproti TN patří vyšší kontrast (1200:1),více jednotná doba odezvy (udávaná hodnota už není tak nereálná, ale pořád ne úplně reálná :) ), mrtvý pixel je tmavý, pozorovací úhly jsou vyšší a stejné v obou směrech a opět jsou trochu více reálné než u TN. Barevné podání bývá, hlavně u starších monitorů s touto technologií, téměř stejné jako TN.

Premium MVA

Nejvíce využívaná varianta této technologie. Pokud výrobce uvadí u monitoru jako technologii pouze MVA velmi pravděpodobně tím myslí právě Premium MVA. Platí pro ní všechny vlastnosti napsané výše. Hlavně barevné podání má tato technologie špatné, tj. stejné jako TN panely.

S-MVA

S-MVA je prakticky stejné jako Premium MVA. Jediný rozdíl je ve výrobci.

A-MVA

Jedná se o nejmladší technologii z této rodiny. Značně vylepšuje barevné podání a mírně i pozorovací úhly.

S-PVA

Vylepšená verze PVA technologie v podání Samsungu. Vylepšuje stejné vlastnosti jako A-MVA, pouze je starší, a proto se spíše setkáte s touto variantou.

Leonovo ThinkVision L220×

Zdroj : X-bit labs

Odezvy nového Leonovo ThinkVision používající S-PVA panely. Odezvy už jsou mnohem jednotnější.

IPS technologie

Nejdražší a v mnoha ohledech nejlepší technologie. Doba odezvy udaná výrobcem už je téměř stejná jako reálná, pozorovací úhly velmi podobné xVA technologiím s rozdílem, že barevný posun je spíše do fialova. Barevné podání má IPS nejlepší ze všech technologií. (Některé lepší monitory s vylepšenou xVA technologií se ale barvami velmi přibližují.) Jedinou nevýhodou IPS technologie může občas být trochu hrubší obraz (je vidět mřížka mezi pixely), protože pixely jsou o něco menší než u ostatních technologií. Mrtvý pixel je opět černý. Stejně jako u předchozí technologie i IPS existuje více variant.

S-IPS

Dnes nejběžnější z IPS technologií. Má všechny výše vyjmenované vlastnosti, pouze doba odezvy byla výrazně vylepšena. Původní IPS technologie z roku 1996 totiž měla odezvy kolem 50ms. S-IPS tento problém odstraňuje a díky tomu je použitelná i v dnešní konkurenci.

H-IPS

Nejnovější technologie z roku 2006. Odstraňuje zabarvení do fialova při sledování z úhlu, zlepšuje kontrast a také odstraňuje poslední problém IPS a to právě výše zmíněný dojem hrubšího obrazu. Naopak však trochu zmenšuje pozorovací úhly.

Podsvícení

Jako poslední bych zmínil podsvícení LCD monitorů. Každý LCD monitor potřebuje nějaký ten zdroj světla aby fungoval. V dnešní době se nejvíce použivají tenké trubice tzv. CCFL trubice (Cold Cathode Fluorescent Lamp) , fungující stejně jako trubice používané tunery k osvětlení vnitřku PC. Narozdíl od tunerský trubic je na ty v LCD kladen větší důraz, aby svítili čistě bíle a svítivost byla stejná po celé délce.

O kvalitách podsvícení se většinou od výrobce moc nedozvíte, takže musíte buď hlouběji pátrat po zkušenostech uživatelů, recenzích jednotlivých kousků nebo se aspoň částečně řídit heslem čim dražší tim lepší.

Levné LCD monitory používají k podsvícení 2 trubic, což v porovnání s drahými EIZO se 14 trubicemi vypadá opravdu směšně. Menší počet a nižší kvalita trubic může mít několik následků. Obraz je nerovnoměrně podsvícen, např. rohy sou buď světlejší nebo tmavší než zbytek obrazu. Kdysi dávno dokonce u některých monitorů byly přímo vidět světlé pruhy přes celý obraz v místě trubice, s tím už se ale dnes vůbec nesetkáte. Trubice také během času ztrácejí svůj výkon a začnou svítit méně. Při malém počtu a špatné kvalitě trubic, tak monitor může začít ztrácet jas a objevovat se rozdíly v podsvícení v různých částech obrazu.

LED podsvícení

Nově se k podsvícení začíná prosazovat osvětlení pomocí LED diod. Tento způsob má spousty výhod oproti podsvícení trubicemi. Umožňuje daleko lepší rovnoměrné pokrytí osvětlení, daleko lepší barevné podání monitoru, také zvedá životnost, snižuje spotřebu, je daleko ekologičtější (CCFL trubice obsahují rtuť) a v neposlední řadě umožňuje vyrábět tenčí monitory.

Zatím podsvícení LEDkami najdete velmi zřídka, hlavně u notebooků nebo televizí. U běžných monitorů je třeba hledat téměř mikroskopem. Mezi nejznámější zástupce s LED podsvícením patří ACER AL1917L.

Monitory s tímto druhem podsvícení by se měly začít prosazovat v blízké době, protože například firma Dell nedávno prohlásila, že ve svých noteboocích bude mít do roku 2010 zásadně jenom monitory s LED podsvícením.

Dwarf, 13:48, 2.10.2008, Hardware


Komentáře k textu

archibald
09:30, 31.10.2008

Díky za tenhle článek, konečne mám v tom jasnějc. Hodně jsem se teď spálil na kdysi mým oblíbeným Samsungu (tenhle byl 22'' s TV tunerem, krásný design jinak), který mi generoval na některých najisto předtím šedých plochách obrázkú (sam jsem je rendroval cb) pole zelených teček a pod.

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

zivotnost monitoru životnost lcd monitoru lepsi technologie pro monitory odezva monitoru životnost monitoru životnost led monitoru rozdíl v technologii u monitoru monitor životnost životnost monitoru k pc jak vybrat monitor doba odezvy u tv odezva u tv životnost monitoru pc technologie monitorů ruzne technologie led monitoru žívotnost lcd monitoru jaká je svítivost u monitor technologie monitory životnost monitoru rozdíl monitor mva ips technologie lcd monitor a-mva+ ta technologie monitoru technologie monitoru technologie amva monitor led technologie svítivost monitoru vady lcd monitoru amva monitor technologie u monitorů technologie monitor životnost monitorů lcd životnost monitoru lcd amva ips životnost led monitorů rozdíl mezi amva a ips amva technologie vyhody a nevyhody jak vybrat správný monitor cas odezvy tv mva monitor technologie mva kontrast monitoru technologie lcd monitoru jak vybrat lcd monitor co je doba odezvy u monitoru doba odezvy u lcd doba odezvy seda-seda nejběžnější vady lcd monitoru jak vybrat monitor k pc jak vybrat nejlepší monitor odezva tv kontrast led monitoru doba odezvy u monitoru jak vybrat led monitor co je doba odezvy v ms u tv odezvy doba odezvy technologie tn led mva technologie jak si vybrat lcd monitor


TOPlist