Hejtmani zaplatili za debakl ODS, vítězství ČSSD ve volbách 2008 - icons.cz

Hejtmani zaplatili za debakl ODS, vítězství ČSSD ve volbách 2008

Nedávné volby ukázaly obrovskou nespokojenost občanů České Republiky se stávající vládou v čele s Mirkem Topolánkem. Občanská demokratická strana jednoznačně ve volbách propadla a přinesla na oltář porážky nečekané oběti. Tyto volby ale můžou znamenat zajímavý milník na naší politické scéně od tzv. sametové revoluce.

Šok je rozhodně na místě

Asi nejsem jediný, komu přímo vyrazil dech výsledek právě skončených voleb do krajských zastupitelstev a části senátu. Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) vyhrála na plné čáře a tady určitě platí přirovnání předsedy strany Jiřího Paroubka: „Toto bylo grandiózní, přímo fenomenální vítězství!“

Jiří Paroubek, ČSSD

Zdroj: cssd.cz

Nechci bilancovat jestli je to dobře či špatně, ale něco mi tu nehraje. Byly to přece jenom volby krajské a ne celostátní a to, co se povedlo neskutečně agresivní předvolební kampaní ČSSD se jen tak nevidí. Socialisté vlastně urychlili o dva roky volby do poslanecké sněmovny, jinak se na to dívat ani nelze. Bohužel to ale neodnesla vládnoucí strana jako taková, ale její stabilní pilíře a loajální pracanti, krajští hejtmani.

Sláva vítězům, čest poraženým…

Obecně popularita hejtmanů by se dala shrnout asi takto. Lidé je měli na očích, mluvili s nimi a hejtmani dělali vše proto, aby kraje rostly a obyvatelé byli spokojeni, což se ve většině krajů vedlo. Potom přijdou volby a místo opravdu odpovědných lidí sestřelí nespokojení voliči jakoby omylem své hejtmany, se kterými nemají problém. Tohle mi nepřijde fér a ČSSD si tohle může zapsat do učebnic politologie, jako jednu z nejúčinnějších předvolebních kampaní v historii našeho státu.

Tento šokující výsledek nikdo nečekal a jasně to dokazují dva zářné příklady. Asi největší hejtmanská ikona Evžen Tošenovský, předseda Rady Asociace krajů a hejtman Moravskoslezského kraje utrpěl drtivou porážku. Důležité je říci, že to bylo poprvé po 15 letech. Jako primátor města Ostravy a jako hetman nepoznal jaké to je být mezi poraženými, až teď.

Další příklad pro ilustraci může být hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník. Ten byl také od roku 2000, kdy se zřizovali posty hejtmanů neporažen a mezi Jihočechy velmi oblíben za svůj lidský přístup k občanům a za poctivou práci, která je opravdu vidět. I sám Jan Zahradník byl svou prohrou velmi zaskočen. Průzkumy veřejného mínění dávali ODS velice slibné šance, které se ale nakonec nestaly skutečností. Jan Zahradník uvedl i pro ČRo, že svou prohru opravdu nečekal a byl si téměř jist, že vyhraje, protože průzkumy dávaly jasně najevo, že ODS na jihu čech s převahou uhájí vítězství. Mě osobně výsledek opravdu mrzí, protože jako Jihočech jsem byl s krajskou vládou velmi spokojen a osoby Jana Zahradníka si velice vážím. Uvidíme jestli na tuhle poctivou práci naváže budoucí hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

cssd-kscm

Zdroj: radio.cz

Že by opožděná sklizeň třešní?

Chtěl bych pogratulovat socialistům za volební úspěch, ale zároveň si neodpustím upozornit na z mého pohledu velké nebezpečí. I když vyhrála volby Česká strana sociálně demokratická, musí jít v krajích s někým do koalice, aby prosadila svůj (ne)program. Otázka je s kým ty koalice udělá. Logicky je zde jako první možný partner Křesťanská a demokratická unie – čs. strana lidová (KDU-ČSL), ale ta ve volbách nijak neoslnila a na řadě by byla tedy Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM).

Tato varianta je opravdu reálná a jestli ČSSD chce své sliby dodržet, bude pravděpodobně nezbytné tuto možnost v některých krajích realizovat. Komunisté u moci jsou pro někoho hrozbou, pro někoho utopií, ale pro jiné možná přání. Je to evidentní i z toho, že ČSSD před volbami otevřeně a jasně připustila, že do koalice půjde rozhodně radši s komunisty než do velké koalice s ODS. Nevím jestli těch pár let od vzniku samostatné České Republiky je pro někoho hodně, ale lidé by neměli zapomínat jak bylo před rokem 1989 a v tomto případě mi to připadá, že lidé jakoby v té době snad ani nežili. Z mého pohledu se domnívám, že pro dynamický článek Evropské unie, jakým bezesporu jsme, je mnohem přijatelnější velká koalice, popř. tichá tolerance ODS. Přinejmenším naši zahraniční partneři by to jistě viděli radši.

ČTĚTE TAKÉ: Komunisti to se svojí reformou myslí vážně

Mezník v našich novodobých dějinách?

Je pravdou, že KSČM je třetí nejsilnější parlamentní stranou již delší dobu, ale reálně ji k moci nikdy politický lídr nepustil. Dneska se otevřeně jedná byť na krajské úrovni, že komunisté se budou přímo angažovat ve vládě, což je alespoň pro mne nepřípustné. Samozřejmě je jasné, že již dneska jsou vcelku běžně dohody s komunisty o tiché toleranci, ale takhle oficiálně se to ještě nikdo neodvážil prohlásit. Jsem smutný z toho, že lidé byli hluší na modré billboardy, které varovali před těmito oranžovo-červenými vládami. Nejhorší na tom ale je, že ČSSD to bere jako normální věc, která by občany snad ani znepokojovat neměla. Snad si voliči uvědomili alespoň dnes, během 90. výročí naší státnosti, co může následovat.

Ukážou svou pravou tvář?

Otázkou zůstává jestli přece jen ODS nedostala tento políček v pravý čas, protože kdyby takhle dopadly celostátní volby, tak by si ČSSD dělala pravděpodobně co chtěla. Myslím i to, že by do vlády vzala komunisty. Samozřejmě je to jen teorie, ale tahle myšlenka mě až děsí. Socialisté se teď budou muset pořádně ohánět, aby splnili, co naslibovali a myslím si, že si toho vzali na svůj hrb příliš. Třeba voliče svým možným částečným neúspěchem trošku odradí a příště budou občané hlasovat již hlavou a ne podle aktuálních emocí, a to ještě falešně vyvolaných.

Celý článek bych rád shrnul jednou větou, kterou jsem se dočetl v jedné diskuzi s nejmenovaným hejtmanem, a který podle mého mínění sedí na 120%. Tato věta je nic než pravda, protože především kvůli tomuto občané volili, jak volili.

„Náš lid prodal kraje za 30 stříbrných, fuj!“

Lenny, 20:46, 28.10.2008, Společnost


Komentáře k textu

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Jaký je Váš názor?


Kliknutím vložíš: Vlož smajla :-) Vlož smajla :-( Vlož smajla ;-) Vlož smajla :-D Vlož smajla 8-O Vlož smajla 8-) Vlož smajla :-? Vlož smajla :-x Vlož smajla :-P Vlož smajla :-|

Tagy a štítky

porážka hejtmana tošenovského debakl hejtmanu kam volí občané v celostátních volbách volby hejtmanů


TOPlist